Jøgen Løvland's Government

23 October 1907 - 19 March 1908

Liberal Party (Lib.) and Moderate Liberal Party (ML)

 

                                                                      Number of government members:
                                                                      23.10.1907                             8 
                                                                      19.03.1908                             8

 

Prime Minister
Løvland, Jørgen Gunnarsson, Minister of Foreign Affairs. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs. (L)


Minister of Foreign Affairs
Løvland, Jørgen Gunnarsson, Minister of Foreign Affairs. Prime Minister and Minister of Foreign Affairs. (L)


Councillors of State
Arctander, Sofus Anton Birger, Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. (L)

Berge, Abraham Theodor, Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education. (L)

Aarrestad, Sven, Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture and of the Ministry of Auditing. (L)

Brunchorst, Jørgen, Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour. (L)

Dawes, Karl Friedrich Griffin, commodore. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence. (L)

Bredal, Johan Olaf, barrister. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice. (Indep. L)

Halvorsen, Johan Magnus, merchant. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance. (ML)


Change of ministers in Løvland's Government 1907-1908
:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
None None


State Secretary
Hesselberg, Nils Otto
, State Secretary.


On 14 March 1908, Mr. Løvland's Government handed in its resignation. Permission to resign was granted on 18 March 1908, effective as of 19 March. On the same day Mr. Gunnar Knudsen's (first) Government was appointed.

 

Last updated: 11.04.2011