Abraham Berge's Government

30 May 1923 - 25 July 1924

Liberal Left Party (LL) and Conservative Party (C)

 

                                                                      Number of government members:
                                                                      30.05.1923                           9 
                                                                      25.07.1924                           9

 

Prime Minister
Berge, Abraham Theodor, Councillor of State. Prime Minister and Chief of the Ministry of Finance. (LL)


Minister of Foreign Affairs
Michelet, Christian Fredrik, Minister of Foreign Affairs. (C)


Councillors of State
Wefring, Karl Wilhelm
, Councillor of State and Chief of the Ministry of Defence. (LL)

Klingenberg, Odd Sverressøn, Councillor of State. and Chief of the Ministry of Social Affairs. (C)

Holmboe, Johan Henrik Rye, Councillor of State and Chief of the Ministry of Trade. (LL)

Middelthon, Cornelius, Councillor of State and Chief of the Ministry of Labour. (C)

Sælen, Ivar Bergersen, Councillor of State and Chief of the Ministry of Church and Education. In office until his death 24 November 1923. (C)

Venger, Anders, Councillor of State and Chief of the Ministry of Agriculture. Also Chief of the Ministry of Church and Education 24 November-12 December 1923. (C)

Rolfsen, Christian Lange, presiding judge. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice. (C)

Sanne, Karl, farmer. Councillor of State 12 December 1923, Chief of the Ministry of Church and Education. (C)


Change of ministers in Berge's Government 1923-1924:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1923
24.11.1923 Church and
Education
Ivar B. Sælen
- deceased
Anders Venger
- acting
12.12.1923 Church and
Education
Anders Venger
- acting
Karl Sanne
- into government


State Secretary
Fürst, Hans Severin, State Secretary.

On 23 July 1924 Mr. Berge's Government handed in its resignation. Permission to resign was granted on 25 July. On the same day Mr. Johan L. Mowinckel's (first) Government was appointed.

 

Last updated: 11.04.2011