Wollert Konows (S.B.) regjering

2. februar 1910 - 20. februar 1912

Frisinnede Venstre (FrV) og Høire (H)

 

                                                                           Antall regjeringsmedlemmer:
                                                                           02.02.1910                      8 
                                                                           20.02.1912                      9

 

Statsminister
Konow, Wollert (Søndre Bergenhus), brukseier. Statsminister og sjef for Revisjonsdepartementet og Landbruksdepartementet. Sjef for Revisjonsdepartementet 1. mars 1910. (FrV)


Utenriksminister
Irgens, Johannes
, minister. Utenriksminister. (FrV, senere H)


Statsråder
Arctander, Sofus Anton Birger, tidligere statsråd. Statsråd og sjef for Handelsdepartementet. Avskjed 11. juni 1910. (FrV)

Berge, Abraham Theodor, tidligere statsråd. Statsråd og sjef for Finansdepartementet. (FrV)

Scheel, Herman Carsten Johannes, høyesterettsassessor. Statsråd og sjef for Justisdepartementet. (H)

Bull, Karl Sigwald Johannes, oberstløytnant. Statsråd og sjef for Forsvarsdepartementet. (H)

Qvigstad, Just Knud, rektor. Statsråd og sjef for Kirkedepartementet. (H)

Brænne, Bernhard Cornelius, fabrikkeier. Statsråd og sjef for Arbeidsdepartementet. Sjef for Handelsdepartementet 11. juni 1910. (H)

Holtsmark, Bernt, landbruksskolebestyrer. Statsråd 1. mars 1910, sjef for Landbruksdepartementet. (FrV)

Darre-Jenssen, Hans Jørgen, overingeniør. Statsråd 11. juni 1910, sjef for Arbeidsdepartementet. (FrV)


Statsrådsbevegelser i Konows regjering 1910-1912:

Dato Departement Ut av departement Inn i departement
1910      
01.03.1910 Landbruk Wollert Konow (S.B.) Bernt Holtsmark
- inn i regjering
11.06.1910 Handel Sofus Arctander
- ut av regjering
Bernhard C. Brænne
11.06.1910 Arbeid Bernhard C. Brænne Hans Darre-Jenssen
- inn i regjering


Statssekretær
Hesselberg, Nils Otto
, statssekretær.


16. februar 1912 søkte regjeringen Konow avskjed. Dette ble innvilget i statsråd 19. februar 1912, med virkning fra 20. februar. Samtidig ble Jens Bratlies regjering utnevnt.

Sist oppdatert: 27.12.2013