Vogt-ministeriet

17. juni 1856 - 16. desember 1858

Stattholder
Embetet ikke besatt.

 

                                                                             Antall regjeringsmedlemmer:
                                                                             17.06.1856                    10
                                                                             16.12.1858                      9

 

Statsminister
Due, Frederik Gottschalck Haxthausen, statsminister. Norsk statsminister i interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857.


Statsråder
Vogt, Jørgen Herman, sjef for Justisdepartementet og førstestatsråd. Sjef for Revisjonsdepartementet og førstestatsråd 26. september 1856, medlem av interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857 (tiltrådte ikke), sjef for Justisdepartementet og førstestatsråd 11. september 1857, sjef for Revisjonsdepartementet og førstestatsråd 3. oktober 1857. Avskjed 4. desember 1858.

Petersen, Hans Christian, statsråd og medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm. Sjef for Armédepartementet september 1856, sjef for Marinedepartementet september 1857, sjef for Armédepartementet 3. oktober 1857, sjef for Marinedepartementet oktober 1857, sjef for Justisdepartementet september 1858, også førstestatsråd 4. desember 1858.

Riddervold, Hans, statsråd og sjef for Kirkedepartementet.

Bretteville, Christian Zetlitz, statsråd og sjef for Innenriksdepartementet. Medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm august 1858.

Bloch, Hans Glad, statsråd og sjef for Armédepartementet. Medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm september 1856, medlem av interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857, sjef for Armédepartementet oktober 1857.

Lange, Otto Vincent, statsråd og sjef for Finansdepartementet. Medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm 26. juni 1856, sjef for Finansdepartementet august 1857, medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm september 1858.

Møinichen, Erik Røring, statsråd og medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm. Sjef for Finansdepartementet 26. juni 1856, sjef for Justisdepartementet 11.august 1857, medlem av interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857 (tiltrådte ikke), sjef for Justisdepartementet oktober 1857, sjef for Finansdepartementet september 1858.

Hagerup, Henrik Steffens, statsråd og sjef for Marinedepartementet. Medlem av interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857, sjef for Marinedepartementet oktober 1857, medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm 16. oktober 1857, sjef for Marinedepartementet 28. september 1858.

Manthey, August Christian, statsråd og sjef for Revisjonsdepartementet. Sjef for Justisdepartementet 26. september 1856, medlem av statsrådsavdelingen i Stockholm 16. august 1857, medlem av interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857, sjef for Indredepartementet 16. august 1858.

Diriks, Christian Ludvig, generalauditør. Konstituert statsråd 11. september 1856, sjef for Revisjonsdepartementet. Avskjed 26. september 1856.

Stang, Frederik, tidligere statsråd. Statsråd 11. september 1857, tilforordnet ved interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857.

Arup, Jens Lauritz, tidligere statsråd. Statsråd 11. september 1857, tilforordnet ved interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857.

Garben, Baltazar Nicolai, tidligere statsråd. Statsråd 11. september 1857, tilforordnet ved interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857.

Diriks, Christian Ludvig, tidligere konstituert statsråd. Statsråd 11. september 1857, tilforordnet sjef for Revisjonsdepartementet 11. september-3. oktober 1857.

Sibbern, Georg Christian, minister. Statsråd 11. september 1857, tilforordnet ved interimsregjeringen i Stockholm 14.-24. september 1857.

Thomle, Iver Steen, amtmann. Statsråd 11. september 1857, tilforordnet sjef for Justisdepartementet 11. september-3. oktober 1857.

Wergeland, Harald Nicolai Storm, oberst. Statsråd 11. september 1857, tilforordnet sjef for Armédepartementet 11. september-3. oktober 1857.


Statsrådsbevegelser i Vogt-ministeriet 1856-1858:

Dato Departement Ut av departement Inn i departement
1856      
26.06.1856 Finans Otto V. Lange Erik R. Møinichen
26.06.1856 Stockholm Erik R. Møinichen Otto V. lange
11.09.1856 Revisjon August Chr. Manthey Christian L. Diriks
- inn i regjering,
konstituert
26.09.1856 Justis Jørgen Vogt August Chr. Manthey
26.09.1856 Revisjon Christian L. Diriks
- konstituert,
ut av regjering
Jørgen Vogt
xx.09.1856 Stockholm Hans Chr. Petersen Hans G. Bloch
xx.09.1856 Armé Hans G. Bloch Hans Chr. Petersen
1857 Departement Ut av departement Inn i departement
22.06.1857 Visekonge/
stattholder
kronprins Carl
- ut av embetet
Jørgen Vogt
- fungerende sjef for
regjeringen i Christiania
11.08.1857 Justis August Chr. Manthey  
16.08.1857 Stockholm   August Chr. Manthey
xx.08.1857 Stockholm Otto V. Lange  
xx.08.1857 Finans Erik R. Møinichen Otto V. Lange
xx.08.1857 Justis August Chr. Manthey Erik R. Møinichen
11.09.1857 Revisjon Jørgen Vogt Christian L. Diriks
- inn i regjering,
konstituert
11.09.1857 Armé Hans Chr. Petersen Harald S. Wergeland
- inn i rgjering,
konstituert
11.09.1857 Justis Erik R. Møinichen Iver S. Thomle
- inn i regjering,
konstituert
11.09.1857 Marine Henrik S. Hagerup Hans Chr. Petersen
14.09.1857 Stockholm   Henrik S. Hagerup
24.09.1857 Stockholm Henrik S. Hagerup  
03.10.1857 Revisjon Christian L. Diriks
- konstituert,
ut av regjering
Jørgen Vogt
03.10.1857 Justis Iver Thomle
- konstituert,
ut av regjering
Jørgen Vogt
03.10.1857 Armé Harald S. Wergeland Hans Chr. Petersen
16.10.1857 Stockholm   Henrik S. Hagerup
xx.10.1857 Stockholm Hans G. Bloch  
xx.10.1857 Justis Jørgen Vogt Erik R. Møinichen
xx.10.1857 Armé Hans Chr. Petersen Hans G. Bloch
xx.10.1857 Marine Hans Chr. Petersen Henrik S. Hagerup
xx.10.1857 Marine Henrik S. Hagerup Hans Chr. Petersen
1858 Departement Ut av departement Inn i departement
16.08.1858 Indre Christian Z. Bretteville August Chr. Manthey
xx.08.1858 Stockholm August Chr. Manthey Christian Z. Bretteville
28.09.1858 Marine Hans Chr. Petersen Henrik S. Hagerup
xx.09.1858 Stockholm Henrik S. Hagerup Otto V. Lange
xx.09.1858 Justis Erik R. Møinichen Hans Chr. Petersen
xx.09.1858 Finans Otto V. Lange Erik R. Møinichen
04.12.1858 Førstestatsråd Jørgen Vogt
- ut av regjering
Hans Chr. Petersen
04.12.1858 Revisjon Jørgen Vogt
- ut av regjering
 


Statssekretær
Schouboe, Ulrik Frederik Anton de
, statssekretær.


Ekspedisjonssekretær i Stockholm
Monrad, Johan Frederik
, ekspedisjonssekretær.


Sekretær hos den norske regjerings formann
Holst, Christian
, kammerherre og sekretær.


Skillet mellom Vogt-ministeriet og Sibbern/Birch/Motzfeldt-ministeriet, markeres ved utnevnelsen av Sibbern som statsminister, 16. desember 1858.

Sist oppdatert: 27.12.2013