Einar Gerhardsen's Fourth Government

25 September 1963 - 12 October 1965

Labour Party

 

                                             Number of government members:
                                             25.09.1963                        15 
                                             12.10.1965                        15

                                             Number of state secretaries and private secretaries:
                                             25.09.1963                          7
                                             27.09.1963                          9                
                                             12.10.1965                        17

                                             Number of men/women in government:
                                             25.09.1963   14 men - 1 woman
                                             12.10.1965   14 men - 1 woman

 

Prime Minister
Gerhardsen, Einar Henry, former prime minister. Prime Minister.


Minister of Foreign Affairs
Lange, Hallvard Manthey, former minister of foreign affairs. Minister of Foreign Affairs.


Councillors of State
Lie, Trygve Halvdan, former minister of foreign affairs. Councillor of State, Chief of the Ministry of Industry. Leave of absence 19 October-10 November 1963. Chief of the Ministry of Trade 20 January 1964.

Gundersen, Oscar Christian, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and the Police. Also deputy to the Minister of Foreign Affairs 27 September 1963.

Bratteli, Trygve Martin, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Transport and Communications. Resigned 20 January 1964.

Harlem, Gudmund, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence.

Bjerkholt, Aase Ingerid Nathalie, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Family and Consumer Affairs.

Haugland, Jens, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Local Government and Labour.

Cappelen, Andreas Zeier, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance and Customs.

Sivertsen, Helge, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education.

Trasti, Karl, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Pay and Prices. Chief of the Ministry of Industry 20 January 1964.

Gjærevoll, Olav, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs.

Himle, Erik, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. Chief of the Ministry of Transport and Communications 20 January 1964.

Granli, Leif, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture.

Andersen, Magnus Kristoffer, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Fisheries.

Norstrand, Idar Olav, deputy director. Councillor of State 20 January 1964, Chief of the Ministry of Pay and Prices.


Change of ministers in Gerhardsen's Fourth Government 1963-1965:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1963
19.10.1963 Industry Trygve Lie
- leave of absence
10.11.1963 Industry Trygve Lie
1964 Ministry Out of ministry Into ministry
20.01.1964 Industry Trygve Lie Karl Trasti
20.01.1964 Transport and
Communications
Trygve Bratteli
- out of government
Erik Himle
20.01.1964 Pay and Prices Karl Trasti Idar Norstrand
- into government
20.01.1964 Trade and
Shipping
Erik Himle Trygve Lie


State Secretaries
Solumsmoen, Olaf, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.

Juel, Dagfinn, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.

Aabrek, Kjell Gjøstein, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.

Skadsem, Enevald, former state secretary. State secretary, Ministry of Church and Education. Resigned 15 January 1965.

Skau, Bjørn, former state secretary. State secretary, Ministry of Social Affairs.

Melien, Reidar, executive officer. State secretary 27 September 1963, Ministry of Industry.

Ulveseth, Ingvald Johan, municipal engineer. State secretary 1 January 1964, Ministry of Local Government and Labour. Resigned 31 July 1965.

Boyesen, Jens Mogens, former state secretary. State secretary 15 January 1964, Ministry of Foreign Affairs.

Ribu, Erik Andreas, commercial counsellor. State secretary 1 February 1964, Ministry of Transport and Communications.

Hoem, Trygve, head of fisheries. State secretary 1 February 1964, Ministry of Fisheries.

Dragland, Per, cand. oecon. State secretary 10 February 1964, Ministry of Finance and Customs.

Øksnes, Oskar Ingemann, county agricultural director. State secretary 1 June 1964, Ministry of Agriculture.

Andenæs, Tønnes Madsson, publisher. State secretary 15 January 1965, Ministry of Church and Education.

Sjetne, Brynjulv, chief county officer. State secretary 1 August 1965, Ministry of Local Government and Labour.


Private Secretaries
Vibe, Kjeld, private secretary. Private secretary, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 11 December 1964. 

Bråten, Elsa Rastad, former private secretary. Private secretary September 1963, Ministry of Family and Consumer Affairs.

Smeland, Sverre, former private secretary. Private secretary 27 September 1963, Ministry of Church and Education.

Frogner, Sverre, former private secretary. Private secretary 12 October 1963, Ministry of Pay and Prices.

Haugen, Jakob, executive officer II. Private secretary 1 February 1964, Ministry of Agriculture.

Mosbakk, Kurt Malvin, executive officer. Private secretary 26 February 1964, Ministry of Defence.

Frydenlund, Knut, former private secretary. Private secretary 12 December 1964, Ministry of Foreign Affairs. Leave of absence March 1965.

Stoltenberg, Thorvald, senior executive officer. Acting private secretary March 1965, Ministry of Foreign Affairs.


Secretary to the Council of State
Østern, Leif Martin, secretary to the Council of State.


On 12 October 1965 Mr. Gerhardsen's Fourth Government resigned, as national elections had rendered a non-Socialist majority in the Storting. At the same time Mr. Per Borten's Government was appointed.

Last updated: 03.02.2011