Trygve Bratteli's Second Government

16 October 1973 - 15 January 1976

Labour Party

 

                                 Number of government members:
                                 16.10.1973                        15 
                                 15.01.1976                        16

                                 Number of state secretaries and private advisors/secretaries:
                                 16.10.1973                         3                
                                 31.10.1973                       20
                                 15.01.1976                       30

                                 Number of men/women in government:
                                 16.10.1973  12 men - 3 women
                                 15.01.1976  13 men - 3 women

 

Prime Minister
Bratteli, Trygve Martin, former prime minister. Prime Minister.


Minister of Foreign Affairs
Frydenlund, Knut, former private secretary. Minister of Foreign Affairs.


Councillors of State
Treholt, Thorstein, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture.

Valle, Inger Louise, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and the Police.

Kleppe, Per Andreas, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance and Customs.

Gjerde, Bjartmar Alv, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education; also responsible for the coordination of matters of Nordic cooperation.

Fostervoll, Alv Jacob, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence.

Evensen, Jens Ingebret, director general. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. Chief of the Secretariat of the Law of the Sea 27 September 1974.

Ulveseth, Ingvald Johan, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Industry.

Sagør, Odd Georg, chief financial officer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Government Administration and Consumer Affairs.

Lorentzen, Annemarie, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Transport and Communications.

Bolle, Eivind, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Fisheries.

Aune, Leif Jørgen, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Local Government and Labour.

Ludvigsen, Sonja, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs. Leave of absence 16 April 1974. In office until her death 12 July 1974.

Halvorsen, Tor, secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Environment. Also acting Chief of the Ministry of Social Affairs 16 April-6 September 1974.

Brundtland, Gro Harlem, assistant chief physician. Councillor of State 6 September 1974, Chief of the Ministry of the Environment.

Magnussen, Einar, state secretary. Acting Councillor of State 27 September 1974, Chief of the Ministry of Trade.


Change of ministers in Bratteli's Second Government 1973-1976:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1974
16.04.1974 Social Affairs Sonja Ludvigsen
- leave of absence
Tor Halvorsen
- acting
12.07.1974 Social Affairs Sonja Ludvigsen
- deceased
Tor Halvorsen
- acting
06.09.1974 Social Afairs Tor Halvorsen
- appointed
06.09.1974 Environment Tor Halvorsen Gro Harlem Brundtland
- into government
27.09.1974 Trade and
Shipping
Jens Evensen Einar Magnussen
- into government,
acting
27.09.1974 Secretariat of
the Law of the Sea
in Foreign Affairs
Jens Evensen


State Secretaries
Fuglerud, Oluf, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.

Lie, Arne Gunnar Stein, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.

Kristensen, Kjell Thorbjørn, former acting state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.

Aamo, Bjørn Skogstad, former private secretary. State secretary 19 October 1973, Ministry of Finance and Customs.

Ekanger, Kai, lawyer. State secretary 22 October 1973, Ministry of Justice and the Police.

Eide, Ingrid, scientific officer. State secretary 22 October 1973, Ministry of Church and Education.

Stoltenberg, Thorvald, former state secretary. State secretary 22 October 1973, Ministry of Defence. Ministry of Trade 1 December 1974.

Olsen, Reidar Engell, development manager. State secretary 22 October 1973, Ministry of Industry.

Sand, Ulf Oscar, former state secretary. State secretary 22 October 1973, Ministry of Government Administration and Consumer Affairs.

Larsen, Birger, economist. State secretary 22 October 1973, Ministry of Fisheries.

Lund, Arnfinn, regional manager. State secretary 22 October 1973, Ministry of Local Government and Labour.

Carlsen, Olav Sigurd, former state secretary. State secretary 22 October 1973, Ministry of the Environment. Resigned 15 June 1974.

Marås, Olav, farmer. State secretary 29 October 1973, Ministry of Transport and Communications. Resigned 30 September 1974.

Arnesen, Arne, former private secretary. State secretary 30 October 1973, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 2 November 1975.

Dugstad, Bodil Skjånes, school inspector. State secretary 1 November 1973, Ministry of Church and Education. Resigned 30 June 1975.

Knudsen, Kjell, county council chairman. State secretary 5 November 1973, Ministry of Social Affairs.

Sara, Ole Klemet, bailiff. State secretary 12 November 1973, Ministry of Agriculture.

Magnussen, Einar, director. State secretary 12 November 1973, Ministry of Trade. Acting Councillor of State 27 September 1974, Chief of the Ministry of Trade.

Hirsti, Reidar Andreas, editor. State secretary 1 May 1974, Ministry of Industry. Resigned 30 June 1975.

Gulbrandsen, Jan Erik, deputy director. State secretary 1 June 1974, Ministry of the Environment. Resigned 15 February 1975.

Larsen, Sigmund, county engineer. State secretary 23 September 1974, Ministry of Transport and Communications. Resigned 10 August 1975.

Aasland, Lasse, former state secretary. State secretary 1 December 1974, Ministry of Defence.

Thulin, Lars Uno, faculty secretary. State secretary 15 July 1975, Ministry of Church and Education.

Pettersen, Bjørn Flage, private secretary. State secretary 11 August 1975, Ministry of Transport and Communications.

Christensen, Tore-Jarl, lawyer. State secretary 12 August 1975, Ministry of the Environment.


Private Advisor
Rønning, Tor Oskar, social worker. Private advisor 28 October 1974.


Private Secretaries
Buer, Lars Andreas, former private secretary. Private secretary 22 October 1973, Ministry of Church and Education. Resigned 15 August 1975.

Treholt, Arne, research scholar. Private secretary 22 October 1973, Ministry of Trade. Secretariat of the Law of the Sea 27 September 1974.

Skrede, Jan, secretary. Private secretary 22 October 1973, Ministry of Fisheries.

Eggesvik, Per Th., former private secretary. Private secretary 29 October 1973, Ministry of Justice and the Police. Resigned 31 July 1975.

Olsen, Arne Michael, organisation secretary. Private secretary 29 October 1973, Ministry of Local Government and Labour. Resigned 30 November 1975.

Iversen, Åsa Solberg, social worker. Private secretary 29 October 1973, Ministry of Social Affairs.

Helseth, Anders Nikolai, group secretary. Private secretary 1 November 1973, Ministry of Defence. Resigned 13 April 1975.

Ryste, Ruth Anlaug, secretary. Private secretary 1 November 1973, Ministry of Government Administration and Consumer Affairs. Resigned 3 November 1974.

Simonsvik, Gunnar, convener. Private secretary 5 November 1973, Ministry of Finance and Customs 1973. Resigned 31 July 1975.

Viksveen, Thor, journalist. Private secretary 12 November 1973, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 30 November 1974.

Pettersen, Bjørn Flage, chairman. Private secretary 19 November 1973, Ministry of Transport and Communications. State secretary same place 11 August 1975.

Grue, Per Harald, executive officer. Private secretary 1 January 1974, Ministry of Agriculture.

Mikkelsen, Erland Johan, convener. Private secretary 1 March 1974, Ministry of Industry.

Gjesteby, Kari, executive officer. Private secretary 15 November 1974, Ministry of Government Administration and Consumer Affairs.

Skogmo, Bjørn, executive officer. Private secretary 1 December 1974, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 30 November 1975.

Thune, Gro Hillestad, lawyer. Private secretary 16 December 1974, Ministry of Trade.

Persvold, Mona, teacher. Private secretary 2 January 1975, Ministry of the Environment. Resigned 20 June 1975.

Lund, Rolf Lasse, secretary. Private secretary 16 August 1975, Ministry of the Environment.

Kvestad, Olav Espe, first secretary. Private secretary 1 September 1975, Ministry of Transport and Communications.

Bendiksby, Hans, registrar. Private secretary 1 October 1975, Ministry of Justice and the Police.

Hagen, Thorbjørn G., district secretary. Private secretary 1 October 1975, Ministry of Finance and Customs.

Larsen, Leonard, director. Private secretary 1 November 1975, Ministry of Foreign Affairs.


Secretary to the Council of State
(director general at the Office of the Prime Minister)
Midtskaug, Finn Nidarø, director general and Secretary to the Council of State. Resigned 31 August 1974.

Berggrav, Dag, head of division. Director general and Secretary to the Council of State 1 September 1974.


On 15 January 1976 Mr. Bratteli's Second Government resigned, due to clarifications of the Labour Party leadership. At the same time Mr. Odvar Nordli's Government was appointed.

Last updated: 12.04.2011