Trygve Bratteli's First Government

17 March 1971 - 18 October 1972

Labour Party

 

                                             Number of government members:
                                             17.03.1971                        15
                                             18.10.1972                        15

                                             Number of state secretaries and private secretaries:
                                             17.03.1971                         -
                                             26.03.1971                        17                
                                             18.10.1972                        25

                                             Number of men/women in government:
                                             17.03.1971  14 men - 1 woman
                                             18.10.1972  14 men - 1 woman

 

Prime Minister
Bratteli, Trygve Martin, former councillor of state. Prime Minister.


Minister of Foreign Affairs
Cappelen, Andreas Zeier, former councillor of state. Minister of Foreign Affairs.


Councillors of State
Gjærevoll, Olav, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Pay and Prices. Chief of the Ministry of the Environment 8 May 1972.

Berrefjord, Oddvar, presiding judge. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and the Police.

Treholt, Thorstein, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture.

Lied, Finn, director. Councillor of State, Chief of the Ministry of Industry.

Højdahl, Odd, chairman. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs.

Valle, Inger Louise, head of department. Councillor of State, Chief of the Ministry of Family and Consumer Affairs. Chief of the Ministry of Government Administration and Family Affairs 8 May 1972.

Christiansen, Ragnar Karl Victor, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance and Customs.

Kleppe, Per Andreas, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade; also responsible for the coordination of matters of Nordic cooperation. Also Chief of the Ministry of Industry 24 September-4 November 1971.

Hoem, Knut, managing director. Councillor of State, Chief of the Ministry of Fisheries. Resigned 24 January 1972.

Nordli, Odvar, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Local Government and Labour.

Gjerde, Bjartmar Alv, chief secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education.

Fostervoll, Alv Jacob, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence.

Steen, Reiulf, group secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Transport and Communications.

Andersen, Magnus, former councillor of state. Councillor of State 24 January 1972, Chief of the Ministry of Fisheries.


Change of ministers in Bratteli's Second Government 1971-1972
:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1971
24.09.1971 Industry Finn Lied
- leave of absence
Per Kleppe
- acting
04.11.1971 Industry Per Kleppe
- acting
Finn Lied
1972 Ministry Out of ministry Into ministry
24.01.1972 Fisheries Knut Hoem
- out of government
Magnus Andersen
- into government
08.05.1972 Pay and Prices Olav Gjærevoll
08.05.1972 Environment Olav Gjærevoll


State Secretaries
Fuglerud, Oluf, information secretary. State secretary 19 March 1971, Office of the Prime Minister.

Lie, Arne Gunnar Stein, office manager. State secretary 19 March 1971, Office of the Prime Minister.

Stoltenberg, Thorvald, former private secretary. State secretary 19 March 1971, Ministry of Foreign Affairs.

Sand, Ulf Oscar, executive officer. State secretary 19 March 1971, Ministry of Pay and Prices. Ministry of Government Administration and Family Affairs 8 May 1972.

Solberg, Hans, municipal agronomist. State secretary 19 March 1971, Ministry of Agriculture.

Johnsen, Arve, sales manager. State secretary 19 March 1971, Ministry of Industry.

Mork, Torbjørn, assistant chief physician. State secretary 19 March 1971, Ministry of Social Affairs.

Bjerke, Juul, researcher. State secretary 19 March 1971, Ministry of Finance and Customs.

Aune, Leif Jørgen, chief financial officer. State secretary 19 March 1971, Ministry of Local Government and Labour.

Ellingsgård, Kåre, managing director. State secretary 19 March 1971, Ministry of Transport and Communications. Resigned 22 August 1971.

Ribu, Erik Andreas, former state secretary. State secretary 26 March 1971, Ministry of Trade. Resigned 31 August 1972.

Bråten, Elsa Rastad, former private secretary. State secretary 26 March 1971, Ministry of Justice and the Police.

Himle, Erik, former councillor of state. State secretary 19 April 1971, Office of the Prime Minister. Leave of absence 6 July 1972.

Østvold, Hans Christian Ingemann, school director. State secretary 19 April 1971, Ministry of Church and Education.

Olsen, Sven, secretary. State secretary 26 April 1971, Ministry of Fisheries. Resigned 24 January 1972.

Frogner, Sverre, former private secretary. State secretary 26 April 1971, Ministry of Defence.

Aasland, Lasse, office manager. State secretary 1 September 1971, Ministry of Transport and Communications.

Gjerde, Herlof, secretary. State secretary 31 January 1972, Ministry of Fisheries.

Carlsen, Olav Sigurd, secretary. State secretary 15 May 1972, Ministry of the Environment.

Kristensen, Kjell Thorbjørn, group secretary. Acting state secretary 7 August 1972, Office of the Prime Minister. Resigned 30 September 1972.


Private Secretaries
Eggesvik, Per Th., executive officer. Private secretary 22 March 1971, Ministry of Family and Consumer Affairs. Ministry of Government Administration and Family Affairs 8 May 1972.

Aamo, Bjørn Skogstad, executive officer. Private secretary 23 March 1971, Ministry of Local Government and Labour. Leave of absence 17 January-10 April 1972.

Arnesen, Arne, head of division. Private secretary 24 March 1971, Ministry of Foreign Affairs.

Buer, Lars Andreas, executive officer. Private secretary 26 March 1971, Ministry of Church and Education.

Nordbø, Eldrid, executive officer. Private secretary 29 March 1971, Ministry of Social Affairs. Resigned 31 December 1971.

Sæther, Rolf, senior scientific officer. Private secretary 21 May 1971, Ministry of Agriculture. Resigned 31 July 1972.

Lien, Rolf, executive officer. Private secretary 21 June 1971, Ministry of Justice and the Police.

Dankertsen, Kjell, head of division. Private secretary 20 September 1971, Ministry of Transport and Communications.

Jamholt, Tone Bratteli, executive officer. Private secretary 1 January 1972, Ministry of Social Affairs. Leave of absence 13 August 1972.

Røed, Helge, executive officer. Private secretary 17 January 1972, Ministry of Local Government and Labour. Ministry of Pay and Prices 10 April 1972. Ministry of the Environment 8 May 1972.

Tresselt, Dag Egil Sandal, head of division. Private secretary 1 April 1972, Ministry of Trade.


Secretary to the Council of State
(director general at the Office of the Prime Minister)
Midtskaug, Finn Nidarø, director general and Secretary to the Council of State.


On 18 October 1972 Mr. Bratteli's (first) Government resigned, following a referendum majority against Norwegian membership in the European Community, on 25 September. At the same time Mr. Lars Korvald's Government was appointed.

Last updated: 12.04.2011