Jens Stoltenberg's First Government

17 March 2000 - 19 October 2001

Labour Party

 

                                                Number of government members:
                                                17.03.2000                         19 
                                                19.10.2001                         19

                                                Number of state secretaries and political advisors:
                                                17.03.2000                         15
                                                11.05.2000                         49                        
                                                19.10.2001                         56

                                                Number of men/women in government:
                                                17.03.2000   11 men - 8 women
                                                19.10.2001   11 men - 8 women

 

Prime Minister
Stoltenberg, Jens, former councillor of state. Prime Minister.


Minister of Foreign Affairs
Jagland, Thorbjørn, former prime minister. Minister of Foreign Affairs.


Councillors of State
Godal, Bjørn Tore, former minister of foreign affairs. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence.

Knudsen, Grete, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade and Industry, also responsible for the coordination of government policy on information technology.

Kosmo, Jørgen Hårek, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Government Administration and Labour; also responsible for the coordination of matters of Nordic cooperation. Resigned 5 October 2001.

Schjøtt-Pedersen, Karl-Eirik, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance.

Brustad, Sylvia Kristine, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Local Government and Regional Development. Also responsible for the Department of Aliens in the Ministry of Justice and the Police 7 June-31 December 2000. Also Chief of the Ministry of Labour and Government Administration 5 October 2001, and also responsible for the coordination of matters of Nordic cooperation.

Tønne, Tore, managing director. Councillor of State, Chief of Health Affairs in the Ministry of Health and Social Affairs.

Horn, Ellen, theatre manager. Councillor of State, Chief of the Ministry of Cultural Affairs.

Ingebrigtsen, Guri Helene, former political advisor. Councillor of State, Chief of the Ministry of Health and Social Affairs.

Gustavsen, Terje Moe, former state secretary. Councillor of State, Minister of Transport and Communications.

Gregussen, Otto, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Fisheries.

Sydnes, Anne Kristin, director. Councillor of State, Chief of International Development Affairs in the Ministry of Foreign Affairs.

Bjerke, Siri, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Environment.

Hanssen, Bjarne Håkon, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture.

Harlem, Hanne, former private secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and the Police.

Orheim, Karita Bekkemellem, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Children and Family Affairs.

Akselsen, Olav, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Petroleum and Energy.

Giske, Trond, Member of Storting. Councillor of State, Chief of the Ministry of Education, Research and Church Affairs.


Change of ministers in Stoltenberg's First Government 2000-2001:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
2000
05.10.2000 Labour and
Administration
Jørgen Kosmo
- out of government
Sylvia Brustad
- acting


State Secretaries
Støre, Jonas Gahr, executive director. State secretary, Office of the Prime Minister.

Juul, Mona, senior advisor. State secretary, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs). Resigned 15 December 2000.

Eide, Espen Barth, research fellow. State secretary, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs).

Johansen, Raymond, deputy director general. State secretary, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs).

Singsaas, Øystein, former state secretary. State secretary, Ministry of Defence.

Schultz, Britt, former state secretary. State secretary, Ministry of Trade and Industry.

Pedersen, Steinar Ronald, former political advisor. State secretary, Ministry of Local Government and Regional Development.

Tron, Audun, executive officer. State secretary, Ministry of Local Government and Regional Development.

Jynge, Fatma Bhanzi, managing director. State secretary, Ministry of Local Government and Regional Development. Leave of absence 25 March 2000. Resigned 31 March 2000.

Sund, Eirin Kristin, former political advisor. State secretary, Ministry of Transport and Communications.

Bergli, Ellen, teacher. State secretary, Ministry of Fisheries.

Solbakken, Solveig, communications advisor. State secretary, Ministry of Children and Family Affairs.

Bergersen, Berith, executive officer. State secretary, Ministry of Education, Research and Church Affairs. Resigned 1 June 2001.

Mo, Norvald, former state secretary. State secretary 24 March 2000, Office of the Prime Minister.

Norheim, Hege Marie, senior advisor. State secretary 24 March 2000, Office of the Prime Minister. Ministry of Finance 13 October 2000.

Soleng, Olav, college director. State secretary 24 March 2000, Ministry of Trade and Industry. Resigned 2 February 2001.

Wallevik, Reidun, deputy county governor. State secretary 24 March 2000, Ministry of Government Administration and Labour. Lecave of absence 28 July 2000.

Ovesen, Vidar, assistant director general. State secretary 24 March 2000, Ministry of Finance.

Ingebrigtsen, Roger, former political advisor. State secretary 24 March 2000, Ministry of Cultural Affairs.

Hagebakken, Tore, municipal council chairman. State secretary 24 March 2000, Ministry of Health and Social Affairs (Social Affairs).

Lier-Hansen, Stein, director. State secretary 24 March 2000, Ministry of the Environment.

Valle, Sveinung, farmer. State secretary 24 March 2000, Ministry of Agriculture.

Mæland, Øystein, former state secretary. State secretary 24 March 2000, Ministry of Justice and the Police.

Møgedal, Sigrun, director. State secretary 27 March 2000, Ministry of Foreign Affairs (International Development Affairs).

Øverland, Randi Olaug, former state secretary. State secretary 27 March 2000, Ministry of Education, Research and Church Affairs.

Larsen, Jan-Erik, company editor. State secretary 31 March 2000, Office of the Prime Minister.

Bugge, Sverre, director. State secretary 31 March 2000, Ministry of Local Government and Regional Development.

Flatø, Lars Erik, former political advisor. State secretary 31 March 2000, Ministry of Health and Social Affairs (Health Affairs).

Ryel, Anne Lise, ombudsman. State secretary 31 March 2000, Ministry of Justice and the Police.

Mo, Ellen, presiding judge. State secretary 3 April 2000, Ministry of Finance.

Sandal, Bjørg Kirsten, head of information. State secretary 7 April 2000, Ministry of Petroleum and Energy.

Therkildsen, Tom, former state secretary. State secretary 8 May 2000, Office of the Prime Minister.

Haugsnes, Marianne Seip, political advisor. Acting state secretary 28 July 2000, Ministry of Governmnet Administration and Labour.

Berg-Hansen, Lisbeth, former political advisor. State secretary 20 October 2000, Office of the Prime Minister.

Gelius, Einar, vicar. State secretary 11 December 2000, Ministry of Local Government and Regional Development.

Bøhler, Jan, study secretary. State secretary 26 January 2001, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs).

Sandvik, Tore Onshuus, political advisor. State secretary 2 February 2001, Ministry of Trade and Industry.

Grønvold, Nina Tangnæs, scholar. State secretary 1 June 2001, Ministry of Education, Research and Church Affairs.


Political Advisors
Singsaas, Hilde, former political advisor. Political advisor, Office of the Prime Minister.

Meirik, Kathinka, medical student. Political advisor, Office of the Prime Minister.

Aagesen, Håvard, political advisor. Political advisor 24 March 2000, Ministry of Foreign Affairs (International Development Affairs).

Sandvik, Tore Onshuus, youth secretary. Political advisor 28 March 2000, Ministry of Trade and Industry. State secretary same place 2 February 2001.

Moen, Jo Stein, programme coordinator. Political advisor 28 March 2000, Ministry of the Environment.

Øie, Kjell Erik, advisor. Political advisor 28 March 2000, Ministry of Children and Family Affairs.

Broli, Erlend Jahns, department engineer. Political advisor 28 March 2000, Ministry of Petroleum and Energy.

Harsvik, Wegard Håkon, information officer. Political advisor 28 March 2000, Ministry of Education, Research and Church Affairs.

Bjørnflaten, Anne Marit, political advisor. Political advisor 29 March 2000, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs). Leave of absence 14 February 2001.

Jensen, Arnt Frode, project manager. Political advisor 29 March 2000, Ministry of Transport and Communications.

Mjøsund, Kjetil, police inspector. Political advisor 29 March 2000, Ministry of Justice and the Police. Resigned 14 September 2001.

Agdestein, Marianne Aasen, political advisor. Political advisor 30 March 2000, Ministry of Local Government and Regional Development.

Eriksen, Torbjørn Giæver, political advisor. Political advisor 3 April 2000, Ministry of Finance.

Helle, Arve, executive officer. Political advisor 3 April 2000, Ministry of Fisheries. Resigned 5 March 2001.

Næsheim, Sikke, senior advisor. Political advisor 5 April 2000, Ministry of Agriculture.

Jupskås, Eva Torunn, rehabilitation officer. Political advisor 10 April 2000, Ministry of Health and Social Affairs (Social Affairs).

Holst, Aina, student. Political advisor 12 April 2000, Ministry of Cultural Affairs. Resigned 7 September 2001.

Thorkildsen, Hilde Kristine Nysten, development officer. Political advisor 11 May 2000, Ministry of Government Administration and Labour.

Hole, Eli Anne, political advisor. Political advisor 1 June 2000, Ministry of Children and Family Affairs.

Westby, Tonje, international secretary. Political advisor 13 June 2000, Ministry of Defence.

Berrefjord, Pål, journalist. Political advisor 13 June 2000, Ministry of Trade and Industry. Resigned 17 April 2001.

Eira, Inger Marit N., department nurse. Political advisor 1 August 2000, Ministry of Health and Social Affairs (Health Affairs).

Alfheim, Frode, former political advisor. Political advisor 25 January 2001, Ministry of Government Administration and Labour. Resigned 9 October 2001.

Røymo, Kristin, student. Political advisor 14 February 2001, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs).

Bolstad, Trygve, industrial worker. Political advisor 15 February 2001, Ministry of Trade and Industry.

Noreide, Venke, secondary school teacher. Political advisor 6 March 2001, Ministry of Fisheries.

Pedersen, Helga, student. Political advisor 17 April 2001, Ministry of Trade and Industry.

Hernes, Stein, political advisor. Political advisor 22 May 2001, Office of the Prime Minister.

Holst, Aina, former political advisor. Political advisor 11 September 2001, Ministry of Cultural Affairs.


Secretary to the Council of State
(secretary general at the Office of the Prime Minister)
Grydeland, Bjørn Trygve, secretary general and Secretary to the Council of State.


On 19 October 2001 Mr. Stoltenberg’s Government resigned, as national elections on 10 September had rendered a majority in the Storting wanting a change of government. At the same time Mr. Kjell Magne Bondevik’s Second Government was appointed.

Last updated: 12.04.2011