Trygve Brattelis første regjering

17. mars 1971 - 18. oktober 1972

Arbeiderpartiet

 

                                                  Antall regjeringsmedlemmer:
                                                  17.03.1971                          15 
                                                  18.10.1972                          15

                                                  Antall statssekretærer og personlige sekretærer:
                                                  17.03.1971                           -
                                                  26.03.1971                          17                
                                                  18.10.1972                          25

                                                  Antall menn/kvinner i regjeringen:
                                                  17.03.1971  14 menn - 1 kvinne
                                                  18.10.1972  14 menn - 1 kvinne

 

Statsminister
Bratteli, Trygve Martin, tidligere statsråd. Statsminister.


Utenriksminister
Cappelen, Andreas Zeier
, tidligere statsråd. Utenriksminister.


Statsråder
Gjærevoll, Olav
, tidligere statsråd. Statsråd og sjef for Lønns- og prisdepartementet. Sjef for Miljøverndepartementet 8. mai 1972.

Berrefjord, Oddvar, lagdommer. Statsråd og sjef for Justis- og politidepartementet.

Treholt, Thorstein, tidligere statssekretær. Statsråd og sjef for Landbruksdepartementet.

Lied, Finn, direktør. Statsråd og sjef for Industridepartementet. Permittert 24. september-4. november 1971.

Højdahl, Odd, kartellformann. Statsråd og sjef for Sosialdepartementet.

Valle, Inger Louise, avdelingsleder. Statsråd og sjef for Familie- og forbrukerdepartementet. Sjef for Forbruker- og administrasjonsdepartementet 8. mai 1972.

Christiansen, Ragnar, stortingsrepresentant. Statsråd og sjef for Finans- og tolldepartementet.

Kleppe, Per Andreas, tidligere statssekretær. Statsråd og sjef for Handelsdepartementet. Også sjef for Industridepartementet 24. september-4. november 1971. Ansvar også for samordning av nordiske samarbeidsspørsmål 17. mars 1971.

Hoem, Knut, administrerende direktør. Statsråd og sjef for Fiskeridepartementet. Avskjed 24. januar 1972.

Nordli, Odvar, stortingsrepresentant. Statsråd og sjef for Kommunal- og arbeidsdepartementet.

Gjerde, Bjartmar Alv, sjefssekretær. Statsråd og sjef for Kirke- og undervisningsdepartementet.

Fostervoll, Alv Jacob, stortingsrepresentant. Statsråd og sjef for Forsvarsdepartementet.

Steen, Reiulf, gruppesekretær. Statsråd og sjef for Samferdselsdepartementet.

Andersen, Magnus Kristoffer, tidligere statsråd. Statsråd 24. januar 1972, sjef for Fiskeridepartementet.

 

Statsrådsbevegelser i Brattelis første regjering 1971-1972:

Dato Departement Ut av departement Inn i departement
1971      
24.09.1971 Industri Finn Lied
- permisjon
Per Kleppe
- konstituert
04.11.1971 Industri Per Kleppe
- konstituert
Finn Lied
1972 Departement Ut av departement Inn i departement
24.01.1972 Fiskeri Knut Hoem
- ut av regjering
Magnus Andersen
- inn i regjering
08.05.1972 Lønn- og pris Olav Gjærevoll  
08.05.1972 Miljøvern   Olav Gjærevoll

 

Statssekretærer
Fuglerud, Oluf
, informasjonssekretær. Statssekretær 19. mars 1971, Statsministerens kontor.

Lie, Arne Gunnar Stein, kontorsjef. Statssekretær 19. mars 1971, Statsministerens kontor.

Stoltenberg, Thorvald, tidligere personlig sekretær. Statssekretær 19. mars 1971, Utenriksdepartementet.

Sand, Ulf Oscar, konsulent. Statssekretær 19. mars 1971, Lønns- og prisdepartementet. Forbruker- og administrasjonsdepartementet 8. mai 1972.

Solberg, Hans, herredsagronom. Statssekretær 19. mars 1971, Landbruksdepartementet.

Johnsen, Arve, salgssjef. Statssekretær 19. mars 1971, Industridepartementet.

Mork, Torbjørn, assisterende overlege. Statssekretær 19. mars 1971, Sosialdepartementet.

Bjerke, Juul, forsker. Statssekretær 19. mars 1971, Finans- og tolldepartementet.

Aune, Leif Jørgen, finansrådmann. Statssekretær 19. mars 1971, Kommunal- og arbeidsdepartementet.

Ellingsgård, Kåre, administrerende direktør. Statssekretær 19. mars 1971, Samferdselsdepartementet. Avskjed 22. august 1971.

Ribu, Erik Andreas, tidligere statssekretær. Statssekretær 26. mars 1971, Handelsdepartementet. Avskjed 31. august 1972.

Bråten, Elsa Rastad, tidligere personlig sekretær. Statssekretær 26. mars 1971, Justis- og politidepartementet .

Himle, Erik, tidligere statsråd. Statssekretær 19. april 1971, Statsministerens kontor. Permittert 6. juli 1972.

Østvold, Hans Christian Ingemann, skoledirektør. Statssekretær 19. april 1971, Kirke- og undervisningsdepartementet.

Olsen, Sven, sekretær. Statssekretær 26. april 1971, Fiskeridepartementet. Avskjed 24. januar 1972.

Frogner, Sverre, tidligere personlig sekretær. Statssekretær 26. april 1971, Forsvarsdepartementet.

Aasland, Lasse, kontorsjef. Statssekretær 1. september 1971, Samferdselsdepartementet.

Gjerde, Herlof, kommunalsekretær. Statssekretær 31. januar 1972, Fiskeridepartementet.

Carlsen, Olav Sigurd, LO-sekretær. Statssekretær 15. mai 1972, Miljøverndepartementet

Kristensen, Kjell Thorbjørn, gruppesekretær. Konstituert statssekretær 7. august 1972, Statsministerens kontor. Avskjed 30. september 1972.


Personlige sekretærer
Eggesvik, Per Th.
, konsulent. Personlig sekretær 22. mars 1971, Familie- og forbrukerdepartementet. Forbruker- og administrasjonsdepartementet 8. mai 1972.

Aamo, Bjørn Skogstad, konsulent. Personlig sekretær 23. mars 1971, Kommunal- og arbeidsdepartementet. Permittert 17. januar-10. april 1972.

Arnesen, Arne, byr��sjef. Personlig sekretær 24, mars 1971, Utenriksdepartementet.

Buer, Lars Andreas, konsulent. Personlig sekretær 26. mars 1971, Kirke- og undervisningsdepartementet.

Nordbø, Eldrid, konsulent. Personlig sekretær 29. mars 1971, Sosialdepartementet. Avskjed 31. desember 1971.

Sæther, Rolf, førsteamanuensis. Personlig sekretær 21. mai 1971, Landbruksdepartementet. Avskjed 31. juli 1972.

Lien, Rolf, byråsjef. Personlig sekretær 21. juni 1971, Justis- og politidepartementet.

Dankertsen, Kjell, byråsjef. Personlig sekretær 20. september 1971, Samferdselsdepartementet.

Jamholt, Tone Bratteli, konsulent. Personlig sekretær 1. januar 1972, Sosialdepartementet. Permittert 13. august 1972.

Røed, Helge, konsulent. Personlig sekretær 17. januar 1972, Kommunal- og arbeidsdepartementet. Lønns- og prisdepartementet 10. april 1972. Miljøverndepartementet 8. mai 1972.

Tresselt, Dag Egil Sandal, byråsjef. Personlig sekretær 1. april 1972, Handelsdepartementet.


Statsrådsekretær
(ekspedisjonssjef ved Statsministerens kontor)
Midtskaug, Finn Nidarø, ekspedisjonssjef og statsrådsekretær.

 

18. oktober 1972 fikk Trygve Brattelis (første) regjering avskjed, etter å ha fått flertallet mot seg i folkeavstemningen om norsk medlemskap i De europeiske fellesskap (EF), 25. september. Samtidig ble Lars Korvalds regjering utnevnt.

Sist oppdatert: 20.12.2013