Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Kulturdepartemeantta historjá

Kulturdepartemeanta ásahuvvui 1982:s Kultur- ja dieđadepartemeantan. Dassážii lei Girko- ja oahpahusdepartemeanttas leamaš nationála váldoovddasvástádus kulturáššiin Norggas. Das rájes lea departemeanta rievdadan nama ja bargosuorggi máŋgii.

Kulturdepartemeantta ovddasvástádusat leat dál kultuvrra, dahkkivuoigatvuođat, mediaáššit (filbma, áibmomedia ja preassa), valáštallan, eallinoainnut ja lassin pealut ja vuorbespeallodoaimmat. Olu eará departemeanttat meannudit maiddái kulturáššiid. 2005 rájes oaččui departemeanta ovddasvástádusa koordineret stáhtalaš politihka eaktodáhtolaš sektora ektui.

Departemeantanamat

Kulturdepartemeanta (KUD) 2010– 
Kultur- ja girkodepartemeanta (KKD) 2002–2010
Kulturdepartemeanta (KD) 1991–2002
Girko- ja kulturdepartemeanta (KD) 1990–1991 
Kultur- ja dieđadepartemeanta (KD) 1982–1990

Departemeantta stáhtaráđit

Trine Skei Grande 17.01.2018–
Linda Cathrine Hofstad Helleland 16.12.2015–17.01.2018
Thorhild Widvey 16.10.2013–16.12.2015
Hadia Tajik 21.09.2012–16.10.2013 
Anniken Huitfeldt 20.10.2009–21.09.2012
Trond Giske 17.10.2005–20.10.2009 
Valgerd Svarstad Haugland 19.10.2001–17.10.2005
Ellen Horn 17.03.2000–19.10.2001
Åslaug Marie Haga 08.10.1999–17.03.2000
Anne Enger Lahnstein 17.10.1997–08.10.1999
Turid Birkeland 25.10.1996–17.10.1997
Åse Kleveland 03.11.1990–25.10.1996
Eleonore Bjartveit 16.10.1989–03.11.1990
Hallvard Bakke 09.05.1986–16.10.1989
Lars Roar Langslet 14.10.1981–09.05.1986

Departemeantta dálá fágaossodagat leat:

  • Hálddahusossodat
  • Ovttadássásašvuođa, vealaheami ja riikkaidgaskasaš áššiid ossodat
  • Media- ja dáiddaossodat
  • Siviilaservodat- ja valáštallanossodat
  • Kultursuodjalusossodat

 

Bajás