Former ministers

 

Ministers of Petroleum and Energy  11.01.1978 - 16.10.2013

The Ministry of Petroleum and Energy came out from the Ministry of Industry and Craft 11.01.1978

Ministers   State Secretaries  
Bjartmar Alv Gjerde (A) 11.01.78-03.10.80 Trygve Tamburstuen 23.01.78-12.10.79
Arvid Johanson (A) 03.10.80-14.10.81 Harald Norvik 24.10.79-14.10.81
Vidkunn Hveding (H) 14.10.81-08.06.83 Hans Henrik Ramm 14.10.81-08.06.83
Kåre Kristiansen (KrF) 08.06.83-09.05.86 Arild Rødland 27.06.83-09.05.86
Arne Øien (A) 09.05.86-16.10.89 Astrid Marie Nistad 21.05.86-29.09.89
Eivind Reiten (Sp) 16.10.89-03.11.90 Kolbjørn Almlid 20.10.89-03.11.90
Finn Kristensen (A) 03.11.90-01.01.93 Anne-Grethe Ellingsen 17.12.90-01.02.92
    Gunnar Myrvang 01.02.92-01.01.93

 

Ministers of Industry and Energy 01.01.1993 - 25.10.1996

Ministry of Industry and Energy was established 1.1.1993 by the merger between the Ministry of Industry and the Ministry of Petroluem and Energy.

Ministers   State Secretaries  
Finn Kristensen (A) 01.01.93-07.10.93 Anne Breiby 01.01.93-31.12.95
Jens Stoltenberg (A) 07.10.93-25.10.96 Gunnar Myrvang 01.01.93-29.09.95
    Odd Erik Hansgaard 17.11.95-25.10.96
    Mary Kvidal 22.12.95-25.10.96

 

Ministers of Petroleum and Energy from 25.10.1996

Ministers   State Secretaries  
Grete Faremo (A) 25.10.96-18.12.96 Morten Wetland 01.11.96-18.12.96
Ranveig Frøiland (A) 18.12.96-17.10.97 Liv Undheim 18.12.96-17.10.97
Marit Arnstad (Sp) 17.10.97-17.03.00 Håkon Steinar Giil 17.10.97-29.01.99
Anne Enger Lahnstein (Sp) 26.03.99-26.08.99 Erlend Grimstad 29.01.99-17.03.00
Olav Akselsen (A) 17.03.00-19.10.01 Bjørg Sandal 07.04.00-19.10.01
Einar Steensnæs (KrF) 19.10.01-18.06.04 Brit Skjelbred 26.10.01-27.02.04
    Øyvind Håbrekke 27.02.04-18.06.04
Thorhild Widvey (H) 18.06.04-14.10.05 Oluf Ulseth 18.06.04-14.10.05
Odd Roger Enoksen (Sp) 17.10.05-21.09.07 Anita Utseth 21.10.05-21.09.07
Åslaug Haga (Sp) 21.09.07- 20.06.08

Liv Monica Bargem Stubholt

Guro Størvold

21.09.07-20.06.08

21.09.07- 20.06.08

Terje Riis-Johansen (Sp) 20.06.08- 04.03.11

Liv Monica Bargem Stubholt

Geir Pollestad Martin

Robin Koss

Sigrid Hjørnegård

Per Rune Henriksen

20.06.08- 27.03.09

20.06.08- 08.08.09

08.08.09- 25.06.10

27.03.09- 04.03.11

03.09.10- 04.03.11

Ola Borten Moe 04.03.11-
16.10.13

Per Rune Henriksen

Ane Hansdatter Kismul

Eli Blakstad

04.03.11-07.05.13

28.09.12-
16.10.13

11.03.11-28.09.12

Tord Lien  16.10.13 -

Kåre Fostervold

 

Kjell-Børge Freiberg

Ingvil Smines Tybring‐Gjedde

16.10.13-
  23.10.15


23.10.15-


16.12.15

Go to the top