Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Linda C. Hofstad Helleland

Current appointments:

Minister of Regional Development and Digitalisation

Ministry of Local Government and ModernisationErna Solberg's Government

24.01.2020–

Past appointments:

Minister of Children and Equality (H)

Ministry of Children and Equality (of 2016) - Erna Solberg's Government

17.01.2018–22.01.2019

Minister of Culture (H)

Ministry of Culture (of 2010) - Erna Solberg's Government

16.12.2015–17.01.2018

Go to the top