Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Nils Hjelmtveit

Past appointments:

Minister of Church and Education - on travel to Stockholm (A)

Ministry of Church and Education - Johan Nygaardsvold's Government

12.04.1940–30.05.1940

Minister of Church and Education (A)

Ministry of Church and Education - Johan Nygaardsvold's Government

20.03.1935–25.06.1945

Go to the top