Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Tove Veierød

Past appointments:

Minister of Social Affairs (A)

Ministry of Social Affairs (of 1916) - Gro Harlem Brundtland's Third Government

03.11.1990–04.09.1992

State Secretary (A)

to the Council of State Bakke, Hallvard

Ministry of Culture and Science - Gro Harlem Brundtland's Second Government

14.05.1986–31.05.1988