Former minister of Defence Anne-Grete Strøm-Erichsen (Labour Party)

(Period 17.10.2005–20.10.2009)

Born: 1949

The minister of Defence is responsible for the overall management and control of the activities of subordinate agencies. She is responsible for the formation and implementation of Norwegian security and defence policy.

Political positions:

Date

Position

1991 - 2005

Member of Bergen City Council

1991 - 2000

Member of the Executive Board, Bergen City Council

1992

Deputy Leader of the Labour Party in Bergen

1995 - 1998

Councillor and Chairman of the Principal Committee on Schools, City of Bergen

1997 - 1999

Leader of Hordaland Labour Party

1998 - 1999

Deputy Mayor, City of Bergen

1998 - 1999

Chairman of the Committee on Leisure and Culture, City of Bergen

1998 - 2000

Chairman of the Board of Directors, Bergen City of Culture 2000

1999 - 2001

President of the Organization of World Heritage Cities (OWHC)

1999 - June 2000

Mayor, City of Bergen

June 2000 - October 2003

Chief Commissioner of the City of Bergen following introduction of the parliamentary system of city government

2001 -

Member of Labour Party Central Council

October 2003 - 2005

Councillor and Chairman of the Standing Committee on Environmental Affairs and Urban Development for the City of Bergen

Go to the top