Enable Javascript in your browser for an improved experience of regjeringen.no

Kåre Kristiansen

Past appointments:

Minister of Petroleum and Energy (KrF)

Ministry of Petroleum and Energy (of 1978) - Kåre Willoch's Government

08.06.1983–09.05.1986

State Secretary (KrF)

to the Council of State Aarvik, Egil

Ministry of Social Affairs (of 1916) - Per Borten's Government

15.10.1965–31.12.1968

Go to the top