Schweigaard/Løvenskiold Government

3 April 1884 - 26 June 1884

"April Government"

Number of government members:

03.04.1884 10
26.06.1884 10

 

Prime Ministers
Schweigaard, Christian Homann, Councillor of State. Prime Minister and Chief of the Ministry of Auditing.

Løvenskiold, Carl Otto, squire. Norwegian Prime Minister in Stockholm.


Councillors of State
Johansen, Jacob Lerche
, Councillor of State. Councillor of State, Member of the Council of State Division in Stockholm. Resigned 20 May 1884.

Hertzberg, Nils Christian Egede, Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education.

Lehmann, Halfdan, acting Councillor of State. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Navy until 3 May 1884.

Bang, Thomas Cathinco, county governor. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Interior.

Dahll, Lars Christian, colonel. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Army.

Aubert, Ludvig Mariboe Benjamin, professor. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice.

Hertzberg, Ebbe Carsten Horneman, professor. Councillor of State, Member of the Council of State Division in Stockholm.

Reimers, Herman Johan Foss, director general. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance.

Koren, Bøicke Johan Rulffs, commodore. Councillor of State 3 May 1884, Chief of the Ministry of the Navy.


Change of ministers in the Schweigaard/Løvenskiold Government 1884
:

Date Ministry Out of ministry Into ministrynt
1884      
03.05.1884 Navy and
Postal Affairs
Halfdan Lehman
- acting,
out of government
Johan R. Koren
- into government
20.05.1884 Stockholm Jacob L. Johansen
- out of government


State Secretary
Lehmann, Halfdan, State Secretary. Acting Councillor of State until 3 May 1884, Chief of the Ministry of the Navy.

Director General in Stockholm
Schlytter, Hans, Director General.

Secretary to the President of the Norwegian Government
Ingstad, Carl Ludvig Christopher, Secretary.


On 31 May 1884 the Schweigaard/Løvenskiold Government handed in its resignation. The Government continued until Johan Sverdrup’s Government was appointed by the King on 26 June 1884.