Emil Stang's First Government

Published under: Stoltenberg's 2nd Government

Publisher regjeringen.no

13 July 1889 - 6 March 1891

Conservative Party

Number of government members:

13.07.1889 10
06.03.1891 10

 

Prime Ministers
Stang, Emil, barrister. Prime Minister and Chief of the Ministry of Auditing.

Gram, Gregers Winther Wulfsberg, supreme court judge. Norwegian Prime Minister in Stockholm.


Councillors of State
Arneberg, Ulrik Frederik Christian, county governor. Councillor of State, Member of the Council of State Division in Stockholm. Chief of the Ministry of Justice and the Police July 1890.

Rygh, Evald, mayor. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance.

Bonnevie, Jacob Aall, school director. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education.

Birch-Reichenwald, Peter, director general. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour.

Hoff, Edvard Hans, director general. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence.

Roll, Ferdinand Nicolai, supreme court judge. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and the Police. Member of the Council of State Division in Stockholm July 1890.

Thorne, Johan Henrik Paasche, squire. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Interior. Member of the Council of State Division in Stockholm 7 July 1890.

Furu, Ole Andreas, lawyer. Councillor of State, Member of the Council of State Division in Stockholm. Chief of the Ministry of the Interior 7 July 1890.

Change of ministers in Emil Stang's First Government 1889-1891:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
1890      
xx.07.1890 Stockholm Ulrik Chr. Arneberg Ferdinand N. Roll
xx.07.1890 Justice Ferdinand N. Roll Ulrik Chr. Arneberg
07.07.1890 Stockholm Ole A. Furu Johan P. Thorne
07.07.1890 Interior Johan P. Thorne Ole A. Furu

State Secretary
Lehmann, Halfdan, State Secretary.

Director General in Stockholm
Schlytter, Hans
, Director General.

Secretary to the President of the Norwegian Government
Ingstad, Carl Ludvig Christopher, former Secretary. Secretary 5 August 1889.

 

In a session of the Council of State on 6 March 1891, Emil Stang’s (first) Government handed in its resignation, as the Storting majority had voted that the office of Swedish-Norwegian foreign minister should be open for Norwegian citizens. Permission to leave was granted by King Oscar II in the same session of the Council of State, effective as of 6 March 1891. At the same time, Johannes Steen’s (first) Government was appointed, effective as of 6 March 1891.