Otto B. Halvorsen's Second Government

6 March 1923 - 30 May 1923

Conservative Party (C) and Liberal Left Party (LL)

Number of government members:

06.03.1923 9
30.05.1923 9

 

Prime Minister
Halvorsen, Otto Bahr, former prime minister. Prime Minister and Chief of the Ministry of Justice. Leave of absence 24 March 1923. In office until his death 23 May 1923. (C)

Michelet, Christian Fredrik, Minister of Foreign Affairs. Acting Prime Minister 23 March 1923. (C)


Minister of Foreign Affairs
Michelet, Christian Fredrik, former minister of foreign affairs. Minister of Foreign Affairs. Acting Prime Minister 23 March 1923. (C)


Councillors of State
Berge, Abraham Theodor, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance. (LL)

Wefring, Karl Wilhelm, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence. (LL)

Klingenberg, Odd Sverressøn, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Social Affairs. Also acting Chief of the Ministry of Justice 24 March 1923. (C)

Holmboe, Johan Henrik Rye, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade. (LL)

Middelthon, Cornelius, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour. (C)

Sælen, Ivar Bergesen, farmer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Church and Education. (C)

Venger, Anders, farmer. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture. (C)


Change of ministers in Halvorsen's Second Government 1923:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
24.03.1923 Prime Minister Otto B. Halvorsen
- leave of absence,
deceased 23.05.1923
Christian Michelet
- acting
24.03.1923 Justice Otto B. Halvorsen
- leave of absence,
deceased 23.05.1923
Odd Klingenberg
- acting


State Secretary
Fürst, Hans Severin, State Secretary.

 

In a session of the Council of State on 24 May 1923, Acting Prime Minister Christian Michelet announced that Prime Minister Otto B. Halvorsen had passed away the previous day. At King Haakon VII's request, the Government remained in office until it was reconstructed in a session of the Council of State on 30 May 1923, effective as of 11 a.m. the same day. Abraham Berge was appointed prime minister. At the King's request the other government members declared their willingness to remain in office. Christian Lange Rolfsen was apponted Councillor of State and chief of the Ministry of Justice.