Kjell Magne Bondevik's Second Government

19 October 2001 - 17 October 2005

Conservative Party (C), Christian Democratic Party (Chr.), Liberal Party (L)

 

                                                Number of government members:
                                                19.10.2001                         19
                                                17.10.2005                         19

                                                Number of state secretaries and political advisors:
                                                19.10.2001                         27
                                                16.11.2001                         56
                                                17.10.2005                         55

                                                Number of men/women in government:
                                                19.10.2001  11 men - 8 women
                                                17.10.2005  11 men - 8 women

 

Prime Minister
Bondevik, Kjell Magne, former prime minister. Prime Minister. (Chr.)


Minister of Foreign Affairs

Petersen, Jan, Member of Parliament. Minister of Foreign Affairs. (C)


Councillors of State
Foss, Per-Kristian
, Member of Parliament. Councillor of State, Chief of the Ministry of Finance. Change of government rank to number six on 11 May 2004, due to Ms. Erna Solberg’s election as leader of the Conservative Party, after Mr. Jan Petersen, on 9 May 2004. (C)

Haugland, Valgerd Svarstad, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Cultural Affairs and Chief of Church Affairs in the Ministry of Education, Research and Church Affairs. Chief of the Ministry of Culture and Church Affairs 1 January 2002. Switched government rank with Mr. Høybråten 30 January 2004, due to change of leadership in the Christian Democratic Party. (Chr.)

Sponheim, Lars, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Agriculture. Chief of the Ministry of Agriculture and Food 1 October 2004. (L)

Dørum, Odd Einar, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Justice and the Police. (L)

Høybråten, Dagfinn, former councillor of state. Councillor of State, Chief of Health Affairs in the Ministry of Health and Social Affairs. Chief of the Ministry of Health 1 January 2002. Switched government rank with Ms. Svarstad Haugland 30 January 2004, due to change of leadership in the Christian Democratic Party. Chief of the Ministry of Social Affairs, of Labour Affairs in the Ministry of Labour and Government Administration and of Labour Affairs in the Ministry of Local Government and Regional Development 18 June 2004. Chief of the Ministry of Labour and Social Affairs 1 October 2004. (Chr.)

Johnson, Hilde Frafjord, former councillor of state. Councillor of State, Chief of International Development Affairs in the Ministry of Foreign Affairs. (Chr.

Steensnæs, Einar, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Petroleum and Energy. Resigned 18 June 2004. (Chr.)

Dåvøy, Laila, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Children and Family Affairs. (Chr.)

Clemet, Kristin, former councillor of state. Councillor of State, Chief of the Ministry of Education, Research and Church Affairs. Chief of the Ministry of Education and Research 1 January 2002. (C)

Ludvigsen, Svein Harald, Member of Parliament. Councillor of State, Chief of the Ministry of Fisheries; also responsible for the coordination of matters of Nordic cooperation. Chief of the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs 1 October 2004. (C)

Norman, Victor Danielsen, principal. Councillor of State, Chief of the Ministry of Labour and Government Administration. Resigned 8 March 2004. (C)

Schou, Ingjerd, Member of Parliament. Councillor of State, Chief the Ministry of Health and Social Affairs. Chief of the Ministry of Social Affairs 1 January 2002. Resigned 18 June 2004. (C)

Gabrielsen, Ansgar, Member of Parliament. Councillor of State, Chief of the Ministry of Trade and Industry. Chief of the Ministry of Health and of Alcohol, Drug, Nursing and Care Affairs in the Ministry of Social Affairs 18 June 2004. Chief of the Ministry of Health and Care Services 1 October 2004. (C)

Skogsholm, Torild, former state secretary. Councillor of State, Chief of the Ministry of Transport and Communications. (L)

Solberg, Erna, Member of Parliament. Councillor of State, Chief of the Ministry of Local Government and Regional Development. Change of government rank to number three on 11 May 2004, due to election as leader of the Conservative Party after Mr. Jan Petersen on 9 May 2004. (C)

Devold, Kristin Krohn, Member of Parliament. Councillor of State, Chief of the Ministry of Defence. (C)

Brende, Børge, Member of Parliament. Councillor of State, Chief of the Ministry of the Environment. Chief of the Ministry of Trade and Industry 18 June 2004. (C)

Meyer, Morten Andreas, former state secretary. Councillor of State 8 March 2004, Chief of the Ministry of Labour and Government Administration. On 18 June 2004 Chief of the Ministry of Labour and Government Administration except Labour Affairs, and for Public Sector Modernisation and IT and Competition Policy in the Ministry of Trade and Industry. Chief of the Ministry of Modernisation 1 October 2004. (C)

Widvey, Thorhild, state secretary. Councillor of State 18 June 2004, Chief of the Ministry of Petroleum and Energy. (C)

Hareide, Knut Arild, former state secretary. Councillor of State 18 June 2004, Chief of the Ministry of the Environment. (Chr.)


Change of ministers in Bondevik's Second Government 2001-2005
:

Date Ministry Out of ministry Into ministry
2004
08.03.2004 Labour and
Government
Administration
Victor Norman
- out of government
Morten Meyer
- into government
18.06.2004 Health Dagfinn Høybråten Ansgar Gabrielsen
18.06.2004 Petroleum
and Energy
Einar Steensnæs
- out of government
Thorhild Widvey
- into government
18.06.2004 Social Affairs Ingjerd Schou
- out of government
Dagfinn Høybråten
18.06.2004 Trade and Industry Ansgar Gabrielsen Børge Brende
18.06.2004 Environment Børge Brende Knut Arild Hareide
- into government



State Secretaries
Husøy, Kari, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister. (Chr.)

Moen, Eirik Ola Hektoen, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister. (C)

Kvassheim, Gunnar, editor. State secretary, Office of the Prime Minister. Resigned 30 September 2005. (L)

Sæter, Odd Jostein, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.
(Chr.)

Husan, Gunnar, former state secretary. State secretary, Office of the Prime Minister.
(Chr.)

Helgesen, Vidar, law clerk. State secretary, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs). (C)

Traavik, Kim, director general. State secretary, Ministry of Foreign Affairs (Foreign
Affairs). (C)

Tronstad, Elsbeth Sande, former private secretary. State secretary, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs). Resigned 31 December 2002. (C)

Børmer, Øystein, political advisor. State secretary, Ministry of Finance. (C)

Moen, Kari Elisabeth Olrud, executive officer. State secretary, Ministry of Finance.
Leave of absence 21 April 2004-31 July 2005. (C)

Hareide, Knut Arild, former political advisor. State secretary, Ministry of Finance.
Resigned 4 August 2003. (Chr.)

Gjerløw, Berit Øksnes, vicar. State secretary, Ministry of Cultural Affairs and Church
Affairs in the Ministry of Education, Research and Church Affairs. Ministry of Culture and Church Affairs 1 January 2002. (Chr.)

Slettholm, Yngve, senior scientific officer. State secretary, Ministry of Cultural Affairs and Church Affairs in the Ministry of Education, Research and Church Affairs. Ministry of Culture and Church Affairs 1 January 2002. (Chr.)

Kongshaug, Leif Helge, headmaster. State secretary, Ministry of Agriculture. Ministry of Agriculture and Food 1 October 2004. Resigned 30 September 2005. (L)

Ravnanger, Kristin, former political advisor. State secretary, Ministry of Health and Social Affairs (Health Affairs). Ministry of Health 1 January 2002. Ministry of Social Affairs 18 June 2004. Ministry of Labour and Social Affairs 1 October 2004. (Chr.)

With, Odd Anders, former state secretary. State secretary, Ministry of Children and Family Affairs. Resigned 9 October 2003. (Chr.)

Haugstad, Bjørn, research fellow. State secretary, Ministry of Education, Research and Church Affairs (Education and Research Affairs). Ministry of Education and Research 1 January 2002. (C)

Strand, Solveig, manager. State secretary, Ministry of Fisheries. Resigned 7 June 2002.(C)

Kaldheim, Osmund, former private secretary. State secretary, Ministry of Health and Social Affairs (Social Affairs). Ministry of Social Affairs 1 January 2002. Ministry of Labour and Government Administration 1 January 2003. Resigned 8 March 2004. (C)

Hammer, Helle, director. State secretary, Ministry of Trade and Industry. Ministry of Finance (acting) 18 June 2004 – 31 July 2005. (C)

Ellingsen, Arnfinn Torbjørn, headmaster. State secretary, Ministry of Transport and Communications. (L)

Støylen, André, economist. State secretary, Ministry of the Environment. Resigned 13 December 2002. (C)

Holme, Jørn, acting judge advocate general. State secretary 26 October 2001, Ministry of Justice and the Police. Resigned 18 June 2004. (L)

Sletner, Rita, personnel manager. State secretary 26 October 2001, Ministry of Justice and the Police. (L)

Kjørven, Olav, director. State secretary 26 October 2001, Ministry of Foreign Affairs (International Development Affairs). Resigned 15 February 2005.(Chr.)

Skjelbred, Brit, former political advisor. State secretary 26 October 2001, Ministry of Petroleum and Energy. Resigned 27 February 2004. (Chr.)

Bergesen, Helge Ole, research fellow. State secretary 26 October 2001, Ministry of Education, Research and Church Affairs (Education and Research Affairs). Ministry of Education and Research 1 January 2002. (C)

Ryssdal, Lars Arne, head of secretariat. State secretary 26 October 2001, Ministry of Labour and Government Administration. Resigned 8 March 2004. (C)

Ulseth, Oluf, director. State secretary 26 October 2001, Ministry of Trade and Industry. Ministry of Petroleum and Energy 18 June 2004. (C)

Johnsen, Kristin Ørmen, college dean. State secretary 26 October 2001, Ministry of Local Government and Regional Development. Resigned 18 January 2004. (C)

Meyer, Morten Andreas, senior advisor. State secretary 26 October 2001, Ministry of Local Government and Regional Development. Resigned 26 October 2003. (C)

Eira, Anders Johan Henrik, bank director. State secretary 26 October 2001, Ministry of Local Government and Regional Development. Resigned 8 October 2004. (C)

Heløe, Gunnar, commander senior grade. State secretary 26 October 2001, Ministry of Defence. Resigned 31 December 2003. (C)

Meyer, Christine Benedichte, vice principal. State secretary 1 November 2001, Ministry of Labour and Government Administration. Resigned 17 January 2003. (C)

Nordrum, Siv, journalist. State secretary 16 November 2001, Office of the Prime Minister (Chr.)

Widvey, Thorhild, former member of Storting. State secretary 14 June 2002, Ministry of Fisheries. Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs) 31 January 2003. Councillor of State 18 June 2004, Chief of Ministry of Petroleum and Energy. (C)

Hiim, Lars Jacob, head of secretariat. State secretary 13 December 2002, Ministry of the Environment. Ministry of Trade and Industry 18 June 2004. Leave of absence 21 Februay-18 May 2005 (C)

Risebrobakken, Jan Otto, political advisor. State secretary 1 January 2003, Ministry of Social Affairs. Resigned 18 June 2004. (C)

Johnsen, Janne, political advisor. State secretary 31 January 2003, Ministry of Fisheries. Ministry of Fisheries and Coastal Affairs 1 October 2004. (C)

Solberg, Harald, political advisor. State secretary 4 August 2003, Ministry of Finance. (Chr.)

Syversen, Hans Olav, former political advisor. State secretary 9 October 2003, Ministry of Children and Family Affairs. Resigned 30 September 2005. (Chr.)

Jenssen, Frank, municipal councillor. State secretary 20 October 2003, Ministry of Local Government and Regional Development. Resigned 28 February 2005 (C)

Bretzeg, Cathrin, personnel manager. State secretary 16 February 2004, Ministry of Local Government and Labour. (C)

Håbrekke, Øyvind, political advisor. State secretary 27 February 2004, Ministry of Petroleum and Energy. Ministry of the Environment 18 June 2004. (Chr.)

Solberg, Eirik Lae, political advisor. State secretary 8 March 2004, Ministry of Labour and Government Administration. Resigned 18 June 2004. (C)

Torsøe, Eldbjørg, political advisor. State secretary 8 March 2004, Ministry of Labour and Government Administration. Resigned 18 June 2004. (C)

Risebrobakken, Jan Otto, state secretary. State secretary 18 June 2004, Ministry of Health. Ministry of Health and Care Services 1 October 2004. (C)

Solberg, Eirik Lae, state secretary. State secretary 18 June 2004, Ministry of Labour and Government Administration (Government Administration Affairs). Ministry of Modernisation 1 October 2004. (C)

Prytz, Trond, chief constable. State secretary 18 June 2004, Ministry of Justice and the Police. (L)

Eide, Helge, former state secretary. State secretary 18 June 2004, Ministry of Social Affairs. Ministry of Labour and Social Affairs 1 October 2004. (Chr.)

Aspaker, Elisabeth Ragnhild, political advisor. State secretary 18 June 2004, Ministry of Health. Ministry of Health and Care Services 1 October 2004. Resigned 30 September 2005. (C)

Skogen, Tone, deputy director general. State secretary 18 June 2004, Ministry of Trade and Industry. (C)

Graham, Sylvi, mayor. State secretary 20 August 2004, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs). (C).

Hætta, Ellen Inga Olavsdatter, director. State secretary 22 October 2004, Ministry of Local Government and Regional Development (C).

Iversen, Roger, former political advisor. State secretary 1 January 2005, Ministry of Local Government and Regional Development (C)

Olsen, Geir S., former political advisor. State secretary 1 January 2005, Ministry of Finance. (L).

Lunde, Leiv, senior advisor. State secretary 16 February 2005, Ministry of Foreign Affairs (International Development Affairs). (Chr.)

Skaar, Bjørn Johnny, political advisor. Acting state secretary February - 18 May 2005, Ministry of Trade and Industry (C).

Johansen, Just Hjalmar, manager. State secretary 21 February 2005, Ministry of Local Government and Regional Development. (C).


Political Advisors
Solberg, Harald, political advisor. Political advisor, Office of the Prime Minister. State secretary 4 August 2003, Ministry of Finance. (Chr.)

Georgsen, Kaj-Martin, political advisor. Political advisor, Ministry of Finance. (C)

Løyning, Gjermund, political advisor. Political advisor, Ministry of Cultural Affairs and Church Affairs in the Ministry of Education, Research and Church Affairs. Ministry of Culture and Church Affairs 1 January 2002. (Chr.)

Risebrobakken, Jan Otto, political advisor. Political advisor, Ministry of Health and Social Affairs (Social Affairs). Ministry of Social Affairs 1 January 2002. State secretary 1 January 2003, Ministry of Social Affairs. (C)

Solberg, Eirik Lae, political advisor. Political advisor, Ministry of Trade and Industry. State secretary 8 March 2004, Ministry of Labour and Government Administration. (C)

Roland, Pål Christian, deputy director. Political advisor 21 October 2001, Ministry of Health and Social Affairs (Health Affairs). Ministry of Health 1 January 2002. Resigned 26 May 2004. (Chr.)

Johnsen, Janne, project manager. Political advisor 22 October 2001, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs). State secretary 31 January 2003, Ministry of Fisheries. (C)

Hansen, David, moderator. Political advisor 22 October 2001, Ministry of Foreign Affairs (International Development Affairs). (Chr.)

Stenersen, Ruth Leonore, housewife. Political advisor 22 October 2001, Ministry of Children and Family Affairs. Resigned 18 June 2004. (Chr.)

Bjørlo, Alfred Jens, former political advisor. Political advisor 22 October 2001, Ministry of Transport and Communications. Leave of absence 13 April 2004. Resigned 29 November 2004. (L)

Meyer, Marit Helene, editor. Political advisor 23 October 2001, Ministry of Justice and the Police. Leave of absence 1 December 2002-15 September 2003. Resigned 10 January 2005.(L)

Hjemdal, Line Henriette Holten, project manager. Political advisor 23 October 2001, Ministry of Health and Social Affairs (Health Affairs). Ministry of Health 1 January 2002. Ministry of Social Affairs 18 June 2004. Ministry of Labour and Social Affairs. Resigned 28 February 2005. (Chr.)

Håbrekke, Øyvind, advisor. Political advisor 23 October 2001, Ministry of Petroleum and Energy. State secretary same place 27 February 2004. (Chr.)

Iversen, Roger, political secretary. Political advisor 23 October 2001, Ministry of Local Government and Regional Development. Resigned 1 January 2005. (C)

Pedersen, Bård Glad, information advisor. Political advisor 26 October 2001, Ministry of Defence. State secretary same place 1 January 2004. (C)

Aspaker, Elisabeth Ragnhild, former private secretary. Political advisor 30 October 2001, Ministry of Education, Research and Church Affairs (Education and Research Affairs). Ministry of Education and Research 1 January 2002. State secretary 18 June 2004, Ministry of Health. (C)

Andreassen, Jorhill, office manager. Political advisor 31 October 2001, Ministry of Fisheries. Ministry of Fisheries and Coastal Affairs 1 October 2004. (C)

Skaar, Bjørn Johnny, self-employed. Political advisor 31 October 2001, Ministry of the Environment. Ministry of Trade and Industry 18 June 2004. Acting state secretary 21 February-8 May 2005, Ministry of Trade and Industry. (C)

Widme, Nils Ola, lawyer-linguist. Political advisor 1 November 2001, Ministry of Labour and Government Administration. Resigned 8 March 2004. (C)

Hedstein, Alvhild, director. Political advisor 19 November 2001, Ministry of Agriculture. Resigned 20 August 2004. (L)

Olsen, Geir S., general secretary. Political advisor 4 February 2002, Ministry of Agriculture. Leave of absence 2 August 2004. Resigned 1 January 2005. (L)

Harwiss, Hilde Elise Lytomt, city councillor secretary. Acting political advisor 1 December 2002, Ministry of Justice and the Police. Leave of absence 30 June-30 September 2003. Resigned 30 September 2003. (L)

Mjærum, Øistein, information advisor. Political advisor 3 December 2002, Office of the Prime Minister. (Chr.)

Hauglie, Anniken, political advisor. Political advisor 1 January 2003, Ministry of Social Affairs. Leave of absence 20 May 2004. Resigned 18 June 2004. (C)

Berger, Marit, political advisor. Political advisor 10 March 2003, Ministry of Foreign Affairs (Foreign Affairs). (C)

Molandsveen, Sverre, political advisor. Acting political advisor 30 June 2003, Ministry of Justice and the Police. Resigned 14 September 2003. (L)

Fone, Wenche, political advisor. Political advisor 4 August 2003, Office of the Prime Minister. Leave of absence 8 March-31 December 2004. (Chr.)

Eidem, Bengt Trygve, police inspector. Political advisor 1 January 2004, Ministry of Defence. Leave of absence 24 January 2005 - .(C)

Jakobsen, Aksel, political advisor. Political advisor 15 January 2004, Ministry of Health. Ministry of Social Affairs 18 June 2004. Ministry of Labour and Social Affairs 1 October 2004. (Chr.)

Kvisberg, Torunn Elise, former political advisor. Acting political advisor 3 March-31 December 2004, Office of the Prime Minister. (Chr.)

Vassbø, Astrid Apalset, political secretary. Political advisor 10 March 2004, Ministry of Petroleum and Energy. Ministry of Children and Family Affairs 21 June 2004. (Chr.)

Rygg, Anne Haabeth, political secretary. Political advisor 17 March 2004, Ministry of Labour and Government Administration. Ministry of Labour and Government Administration (Government Administration Affairs) 18 June 2004. Ministry of Modernisation 1 October 2004. (C)

Stray, Bernt Jørgen, junior barrister. Political advisor 13 April 2004, Ministry of Trade and Industry. Resigned 18 June 2004. (C )

Molandsveen, Sverre, former acting political advisor. Acting political advisor 13 April 2004, Ministry of Transport and Communications. Appointed 29 November 2004. (L)

Holm, Kristin, political advisor. Acting political advisor 21 April 2004, Ministry of Social Affairs. Ministry of Health 18 June 2004. Ministry of Health and Care Services 1 October 2004. Leave of absence from 29 July 2005 until 29 June 2006. (C)

Aarset, John-Ragnar Kvam, deputy head of secretariat. Political advisor 10 May 2004, Ministry of Local Government and Regional Development. (C)

Mathisen, Åshild, information advisor. Political advisor 18 June 2004, Ministry of the Environment. (Chr.)

Mauritzen, Bjørn Kjetil, MBA. Political advisor 24 June 2004, Ministry of Petroleum and Energy. (C)

Torsøe, Eldbjørg, former state secretary. Political advisor 2 August 2004, Ministry of Education and Research. Leave of absence 24 August–13 September 2005.(C)

Høgestøl, Kjersti Malene, economist. Acting political advisor 2 August 2004, Ministry of Justice and the Police. Resigned 3 October 2004. (L)

Kvelland, Eva, student. Acting political advisor 2 August 2004, Ministry of Agriculture. Ministry of Agriculture and Food 1 October 2004. (L)

Holsen, Maren Hersleth, landscape architect. Political advisor 16 August 2004, Ministry of Agriculture. Ministry of Agriculture and Food 1 October 2004. Resigned 30 September 2005. (L)

Høgestøl, Kjersti Malene, former political advisor. Political advisor 10 January 2005, Ministry of Justice and the Police. (L)

Pettersen, Ivan, political advisor. Acting political advisor 24 January 2005, Ministry of Defence. (C)

Brøske, Rolf Jarle, advisor. Acting political advisor 17 February-18 May 2005, Ministry of Trade and Industry. (C)

Stenset, Eva-Charlotte, journalist. Political advisor 22 February 2005, Ministry of Labour and Social Affairs. (Chr.)

Kaltenborn, Anne-Cecilie, senior advisor. Acting political advisor 1 June 2005, Ministry of Health and Care Services. (C)

Groth, Marianne, political advisor. Acting political advisor 24 August–13 September 2005, Ministry of Education and Research. (C)


Secretary to the Council of State
- from 16 November 2001 the title of the office responsible for this function, the secretary general at the Office of the Prime Minister, was changed to Secretary to the Government.
Grydeland, Bjørn Trygve, secretary general and Secretary to the Council of State. Resigned 14 November 2001

Frisak, Nina, supreme court judge. Secretary general and Secretary to the Council of State 15 November 2001. Secretary to the Government and Secretary to the Council of State 16 November 2001.


On 17 October 2005 Mr. Bondevik's Second Government resigned, as national elections on 12 September had rendered a majority in the Storting wanting a change of government. At the same time Mr. Jens Stoltenberg's Second Government was appointed.

Last updated: 17.02.2012