Erna Solberg's Government 2013 -

16 October 2013 -

Conservative Party (C) and Progress Party (PrP)

Number of government members:

16.10.2013 18

Number of state secretaries and political advisers:

16.10.2013 53
11.11.2013 60
10.09.2015 63

Number of men/women in government:

16.10.2013   9 men - 9 women
16.12.2015 10 men - 9 women

                                                            

Prime Minister
Erna Solberg, former Councillor of State. Prime Minister. (C)


Councillors of State
Siv Jensen, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Finance (except Climate Quotas Affairs). Responsible for the Ministry of Finance 1 January 2014. (PrP)

Jan Tore Sanner, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Local Government and Regional Development. Also responsible for the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs (except Competition and Broadband Affairs), and for the Department of Planning in the Ministry of the Environment. Responsible for the Ministry of Local Government and Modernisation 1 January 2014. (C)

Vidar Helgesen, Secretary-General. Councillor of State at the Office of the Prime Minister, responsible for the coordination of EEA and EU Affairs in the Ministry of Foreign Affairs. Also Chief of Staff at the Office of the Prime Minister. Leave of absence 28 December 2013-22 January 2014. Responsible for the Ministry of Climate and Environment 16 December 2015. (C)

Ketil Solvik-Olsen, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Transport and Communications. Also responsible for Coastal Affairs in the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs, and Broadband Affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. Responsible for the Ministry of Transport and Communications 1 January 2014. (PrP)

Børge Brende, Managing Director. Minister of Foreign Affairs (except EEA and EU Affairs and Climate and Forest Affairs). Also resonsible for International Development Affairs. Minister of Foreign Affairs (except EEA and EU Affairs) 1 January 2014. Also responsible for EEA and EU Affairs 28 December 2013-22 January 2014.  (C)

Thorhild Widvey, Board Member. Councillor of State, responsible for the Ministry of Culture. Also responsible for Church Affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. Responsible for the Ministry of Culture 1 January 2014. Resigned 16 December 2015.  (C)

Elisabeth Aspaker - from 2016 Elisabeth Vik Aspaker, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs (Fisheries Affairs). Also responsible for the Coordination of Nordic Cooperation Affairs. Responsible for Fisheries Affairs in the Ministry of Trade, Industry and Fisheries 1 January 2014. Also responsible for the Ministry of Education and Research 6-23 April 2015, 23 June-10 July 2015, 3-7 August 2015, 14-24 September 2015, 26 September-1 October 2015. Responsible for EEA and EU Affairs in the Ministry of Foreign Affairs 16 December 2015. Also responsible for the Ministry of Education and Research 18-29 January 2016, 5-7 July 2016 and 1-12 August 2016. (C)

Tine  Sundtoft, County Chief Executive. Councillor of State, responsible for the Ministry of the Environment (except the Department of Planning). Also resonsible for Climate and Forest Affairs in the Ministry of Foreign Affairs. Responsible for the Ministry of Climate and Environment 1 January 2014. Resigned 16 Dedember 2015. (C)

Monica Mæland, City Chief Commissioner. Councillor of State, responsible for the Ministry of Trade and Industry. Also responsible for Company Legislation Affairs in the Ministry of Justice and Public Security, Competition Affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs, and Research and Administration Affairs in the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs. Responsible for the Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Trade and Industry Affairs) 1 January 2014. (H)

Solveig Horne, Member of Storting. Councillor of State. Responsible for the Ministry of Children, Equality and Social Inclusion. Responsible for the Ministry of Children and Equality 1 April 2016.  (PrP)

Bent Høie, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Health and Care Services. (C)

Robert Eriksson, former Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Labour. Responsible for the Ministry of Labour and Social Affairs 1 January 2014. Resigned 16 December 2015. (PrP)

Anders Anundsen, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Justice and Public Security (except Company Legislation). Responsible for the Ministry of Justice and Public Security 1 January 2014. (PrP)

Tord Lien, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Petroleum and Energy. (PrP)

Ine Marie Eriksen Søreide, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Defence. Leave of absence 12-31 January 2015. (C)

Sylvi Listhaug, Senior Adviser. Councillor of State, responsible for the Ministry of Agriculture and Food. Responsible for Immigration Affairs in the Ministry of Justice and Public Security and Integration Affairs in the Ministry of Children, Equality and Social Inclusion 16 December 2015. Responsible for Immigration and Integration Affairs in the Ministry of Justice and Public Security 1 April 2016. (PrP)

Torbjørn Røe Isaksen, Member of Storting. Councillor of State, responsible for the Ministry of Education and Research. Also acting chief of Ministry of Defence 12-31 January 2015. Leave of absence 6-23 April 2015, 23 June-10 July 2015, 3-7 August 2015, 14-24 September 2015, 26 September-1 October 2015, 18-29 January 2016, 5-7 July 2016 and 1-12 August 2016. (C)

Per Sandberg, Member of Storting. Councillor of State 16 December 2015, responsible for Fisheries Affairs in the Ministry of Trade, Industry and Fisheries. (PrP)

Anniken Hauglie. Councillor of State 16 December 2015, responsible for the Ministry of Labour and Social Affairs. (C)

Linda Cathrine Hofstad Helleland, Member of Storting. Councillor of State 16 December 2015, responsible for the Ministry of Culture. (C)

Jon Georg Dale, State Secretary. Councillor of State 16 December 2015, responsible for the Ministry of Agriculture and Food. (PrP)

Date Ministry Out of ministry Into ministry
2013      
31.12.2013 Government Administration,
Renewal and Church
Jan Tore Sanner  
31.12.2013 Fisheries and Coastal Affairs Elisabeth Aspaker  
2014 Ministry Out of ministry Into ministry
01.01.2014 Trade, Industry and Fisheries,
Fisheries Affairs
  Elisabeth Aspaker
2015 Ministry Out of ministry Into ministry
12.01.2015 Defence Ine Marie Eriksen Søreide
- leave of absence
Torbjørn Røe
Isaksen
- acting
31.01.2015 Defence Torbjørn Røe
Isaksen
- acting
Ine Marie Eriksen Søreide
06.04.2015 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
23.04.2015 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen
23.06.2015 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
10.07.2015 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen
03.08.2015 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
07.08.2015 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen
14.09.2015 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
24.09.2015 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen
26.09.2015 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
02.10.2015 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen
16.12.2015 Trade, Industry and Fisheries, Fisheries Affairs Elisabeth Aspaker Per Sandberg
- into government
16.12.2015 Foreign Affairs,
EU and EEA Affairs
Vidar Hegesen Elisabeth Aspaker
16.12.2015 Culture Thorhild Widvey
- out of government
Linda Cathrine Hofstad Helleland
- into government
16.12.2015 Climate and Environment Tine Sundtoft
- out of government
Vidar Helgesen
16.12.2015 Labour and Social Affairs Robert Eriksson
- out of government
Anniken Hauglie
- into government
16.12.2015 Agriculture and Food Sylvi Listhaug Jon Georg Dale
- into government
16.12.2015 Children, Equality and Social Inclusion,
Integration Affairs
Solveig Horne Sylvi Listhaug
16.12.2015 Justice and Public Security,
Immigration Affairs
Anders Anundsen Sylvi Listhaug
       
2016 Ministry Out of ministry Into ministry
18.01.2016 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
29.01.2016 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen
01.04.2016 Justice and Public Security,
Immigration an Integration Affairs
  Sylvi Listhaug
05.07.2016 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
07.07.2016 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen
01.08.2016 Education and Research Torbjørn Røe
Isaksen
- leave of absence
Elisabeth Aspaker
- acting
12.08.2016 Education and Research Elisabeth Aspaker
- acting
Torbjørn Røe
Isaksen

State Secretaries
Julie Margrethe Brodtkorb, Managing Director. State Secretary, Office of the Prime Minister. (C)

Lars Øy, Head of Secretariat. State Secretary, Office of the Prime Minister. (C)

Sigbjørn Aanes, Head of Communications. State Secretary, Office of the Prime Minister. (C)

Fredrik Färber, Head of Communications. State Secretary, Office of the Prime Minister. Resigned 17 October 2014. State Secretary 17 October 2014, Ministry of Finance. Leave of absence 21 March 2016-29 May 2016. Resigned 30 May 2016. (PrP)

Laila Bokhari, Researcher. State Secretary, Office of the Prime Minister. Leave of absence 13 July 2015-17 July 2016. Resigned 15 August 2016. State Secetary 15 August 2016, Ministry of Foreign Affairs. (C)

Tore Vamraak, Political Adviser. State Secretary, Office of the Prime Minister. Resigned 19 June 2015. State Secretary 19 June 2015, Ministry of Finance. (C)

Paal Bjørnestad, Senior Adviser. State Secretary, Ministry of Finance. (PrP)

Jon Gunnar Pedersen, former Private Secretary. State Secretary, Ministry of Finance. Resigned 19 June 2015. (C)

Jørgen Næsje, Political Adviser. State Secretary, Ministry of Finance. (PrP)

Ole Berget, Political Adviser. State Secretary, Ministry of Finance. Resigned 17 October 2014. (PrP)

Paul Chaffey, Managing Director. State Secretary, Ministry of Local Government and Regional Development - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of the Environment. State Secretary Ministry of Local Government and Modernisation 1 January 2014. (C)

Jardar Jensen, Mayor. State Secretary, Ministry of Local Government and Regional Development - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of the Environment. State Secretary Ministry of Local Government and Modernisation 1 January 2014. Resigned 6 November 2015. (C)

Per-Willy Trudvang Amundsen, former Member of Storting. State Secretary, Ministry of Local Government and Regional Development - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of the Environment. State Secretary Ministry of Local Government and Modernisation 1 January 2014. (PrP)

Anders Bals, Reindeer Agronomist. State Secretary, Ministry of Local Government and Regional Development - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of the Environment. State Secretary Ministry of Local Government and Modernisation 1 January 2014. Resigned 28 November 2014. (C)

Bård Hoksrud, Member of Storting. State Secretary, Ministry of Transport and Communications - also affairs in the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs and the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. State Secretary Ministry of Transport and Communications 1 January 2014. Resigned 5 June 2015. (PrP)

Jon Georg Dale, Political Adviser. State Secretary, Ministry of Transport and Communications - also affairs in the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs and the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. State Secretary Ministry of Transport and Communications 1 January 2014. Resigned 17 October 2014. State Secretary 17 October 2014, Ministry of Finance. Resigned 16 December 2015. Councillor of State 16 December 2015, responsible for the Ministry of Agriculture and Food. (PrP)

John-Ragnar Aarset, former State Secretary. State Secretary, Ministry of Transport and Communications - also affairs in the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs and the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. State Secretary Ministry of Transport and Communications 1 January 2014. Resigned 16 December 2015. (C)

Bård Glad Pedersen, former State Secretary. State Secretary, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 18 September 2015. (C)

Hans Brattskar, Ambassador. State Secretary, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 7 August 2015. (C)

Pål Arne Davidsen, Political Adviser. State Secretary, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 22 November 2013. (PrP)

Ingvild Næss Stub, Editor. State Secretary, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 15 November 2013. State Secretary 15 November 2013, Ministry of Foreign Affairs (EEA and EU Affairs). Resigned 19 June 2015. State Secretary 19 June 2015, Office of the Prime Minister. (C)

Knut Olav Åmås, Editor. State Secretary, Ministry of Culture - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. State Secretary Ministry of Culture 1 January 2014. Resigned 6 June 2014.  (C)

Amund Drønen Ringdal, Communications Adviser. State Secretary, Ministry of Fisheries and Coastal Affairs (Fisheries Affairs). State Secretary Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Fisheries Affairs) 1 January 2014. Resigned 6 June 2014. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Transport and Communications. Resigned 11 May 2016. (C)

Lars Andreas Lunde, Political Adviser. State Secretary, Ministry of the Environment (except Planning Affairs) -also affairs in the Ministry of Foreign Affairs. State Secretary Ministry of Climate and Environment 1 January 2014. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Climate and Environment. Leave of absence 29 January 2016-12 February 2016. (C)

Eirik Lae Solberg, former State Secretary. State Secretary, Ministry of Trade and Industry - also affairs in the Ministry of Justice and Public Security, the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs. State Secretary Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Trade and Industry Affairs) 1 January 2014. Resigned 3 April 2014. (C)

Dilek Ayhan, Manager. State Secretary, Ministry of Trade and Industry  - also affairs in the Ministry of Justice and Public Security, the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs. State Secretary Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Trade and Industry Affairs) 1 January 2014. (C)

Maria Hoff Aanes, Adviser. State Secretary, Ministry of Children, Equality and Social Inclusion. Resigned 17 October 2014. (PrP)

Anne Grethe Erlandsen, Communications Director. State Secretary, Ministry of Health and Care Services. (C )

Lisbeth Normann, Adviser. State Secretary, Ministry of Health and Care Services. (C)

Cecilie Brein-Karlsen, Communications Adviser. State Secretary, Ministry of Health and Care Services. Leave of absence 23 May 2016-30 January 2017.(PrP)

Astrid Nøklebye Heiberg, former Councillor of State. State Secretary, Ministry of Health and Care Services. Resigned 15 April 2016. (C)

Kristian Dahlberg Hauge, Municipal Commissioner. State Secretary, Ministry of Labour. State Secretary Ministry of Labour and Social Affairs 1 January 2014. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Labour and Social Affairs. Resigned 29 April 2016. (PrP)

Torkil Åmland, Headmaster. State Secretary, Ministry of Labour. State Secretary Ministry of Labour and Social Affairs 1 January 2014. Resigned 16 December 2015. (PrP)

Himanshu Gulati, Chariman. State Secretary, Ministry of Justice and Public Security. Resigned 17 October 2014. State Secretary 17 October 2014, Office of the Prime Minister. 15 January 2016 State Secretary also Ministry of Culture (25 per cent). (PrP)

Vidar Brein-Karlsen, Political Adviser. State Secretary, Ministry of Justice and Public Security. Resigned 19 February 2016. State Secretary 19 February 2016, Ministry of Justice and Public Security (Immigration Affairs) and Ministry of Children, Equality and Social Inclusion (Integration Affairs). State Secretary Ministry of Justice and Public Security (Immigration and Integration Affairs) 1 April 2016. (PrP)

Kåre Fostervold, Electrical Engineer. State Secretary, Ministry of Petroleum and Energy. Resigned 23 October 2015. (PrP)

Øystein Bø, Head of Department. State Secretary, Ministry of Defence. (C)

Hanne Blåfjelldal, Teacher. State Secretary, Ministry of Agriculture and Food. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Agriculture and Food. Leave of absence 18 April 2016-17 April 2018. (PrP)

Bjørn Haugstad, former State Secretary. State secretary, Ministry of Education and Research. (C)

Kristin Holm Jensen, Head of Communications. State Secretary 25 October 2013, Ministry of Local Government and Regional Development - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of the Environment. State Secretary Ministry of Local Government and Modernisation 1 January 2014. (C)

Thor Kleppen Sættem, acting Head of Secretariat. State Secretary 25 October 2013, Ministry of Labour. State Secretary Ministry of Labour and Social Affairs 1 January 2014. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Labour and Social Affairs.(C)

Hans J. Røsjorde, former County Governor. State Secretary 25 October 2013, Ministry of Justice and Public Security. Resigned 19 June 2015. (PrP)

Birgitte Jordahl, Chief of Staff. State Secretary 25 October 2013, Ministry of Education and Research. Resigned 12 August 2016. (C)

Morten Høglund, Special Adviser. State Secretary 22 November 2013, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 16 December 2015. (PrP)

Lars Jacob Hiim, former State Secretary. State Secretary 3 April 2014, Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Trade and Industry Affairs). (C)

Bjørgulv Vinje Borgundvaag, Political Adviser. State Secretary 6 June 2014, Ministry of Culture. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Culture. (C)

Marit Berger Røsland, former Political Adviser. State Secretary 17 October 2014, Office of the Prime Minister. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Justice and Public Security (Immigration Affairs) and Ministry of Children, Equality and Social Inclusion (Integration Affairs). State Secretary Ministry of Justice and Public Security (Immigration and Integration Affairs) 1 April 2016.(C)

Tom Cato Karlsen, Deputy Mayor. State Secretary 17 October 2014, Ministry of Transport and Communications. (PrP)

Kai-Morten Terning, Adviser. State Secretary 17 October 2014, Ministry of Children, Equality and Social Inclusion. Leave of absence 28 October 2015-6 January2016. State Secretary Ministry of Children and Equality 1 April 2016. (PrP)

Jøran Kallmyr, Junior Barrister. State Secretary 17 October 2014, Ministry of Justice and Public Security. Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Justice and Public Security (Immigration Affairs) and Ministry of Children, Equality and Social Inclusion (Integration Affairs). Resigned 19 February 2016. (PrP)

Anne Karin Olli, Mayor. State Secretary 28 November 2014, Ministry of Local Government and Modernisation. (C)

Reynir Johannesson, Political Adviser. State Secretary  5 June 2015, Ministry of Transport and Communications. (PrP).

Torkild Solli Haukaas - from 2016 Torkild Hebbert Haukaas, Director. State Secretary 19 June 2015, Office of the Prime Minister. (C)

Gjermund Hagesæter, Member of Storting. State Secretary 19 June 2015, Ministry of Justice and Public Security. (PrP)

Elsbeth Tronstad, former State Secretary. State Secretary 3 August  2015, Ministry of Foreign Affairs (EEA and EU Affairs). Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Foreign Affairs (EEA and EU Affairs). (C)

Tone Skogen, former State Secretary. State Secretary 7 August 2015, Ministry of Foreign Affairs. (C)

Tore Hattrem, Director General. State Secretary 18 September 2015, Ministry of Foreign Affairs. (C)

Kjell-Børge Freiberg. State Secretary 23 October 2015, Ministry of Petroleum and Energy. (PrP)

Grete Ellingsen, Lawyer. State Secretary 6 November 2015, Ministry of Local Government and Modernisation. (C)

Ida Krag, Head of Information. Acting State Secretary 26 November 2015, Ministry of Children, Equality and Social Inclusion. Resigned 6 January 2016. (PrP)

Tom-Christer Nilsen, Controller. State Secretary 16 December 2015, Office of the Prime Minister. Resigned 19. mai 2016. State Secretary 19. mai 2016, Ministry of Transport and Communications. (C)

André Kolve, Political Adviser. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Finance. (PrP)

Ingvil Smines Tybring-Gjedde. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Petroleum and Energy. (PrP)

Hanne Caroline Simonsen Iversen. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Justice and Public Security (Immigration Affairs) and Ministry of Children, Equality and Social Inclusion (Integration Affairs). State Secretary Ministry of Justice and Public Security (Immigration and Integration Affairs) 1 April 2016. (PrP)

Ronny Berg. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Fisheries Affairs). (PrP)

Christl Kvam, County Governor. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Labour and Social Affairs. (C)

Bård Folke Fredriksen. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Culture. (C)

Jens Frölich Holte, Political Adviser. Acting State Secretary 29 January 2016-12 February 2016, Ministry of Climate and Environment. (C)

Ove Vanebo, Lawyer. State Secretary 29 February 2016, Ministry of Justice and Public Security. (PrP)

Terje Halleland, Group Leader. Acting State Secretary 18 April 2016-30 April 2017. (PrP).

Fredrik Wang Gierløff, Political Adviser. Acting State Secretary 14 May 2016-30 January 2017, Ministry of Health and Care Services. Leave of absence 25 July 2016-2 October 2016. (C)

Petter Kvinge Tvedt, Political Adviser. Acting State Secretary 21 March 2016-29 May 2016, Ministry of Finance. State Secretary 27 May 2016, Ministry of Finance. (PrP)

Roy Angelvik, Political Adviser. State Secretary 27 May 2016, Ministry of Trade, Industry and Fisheries Affairs (Fisheries Affairs). (PrP)

Marianne Eikvåg Groth, Director. State Secretary 27 June 2016, Office of the Prime Minister. (C)

Maria Jahrmann Bjerke, Political Adviser. Acting State Secretary 1 August 2016-2 October 2016, Ministry of Health and Care Services. (C)

Magnus Thue, Political Adviser. State Secretary 12 August 2016, Ministry of Education and Research. (C)

Toril Reynolds, Political Adviser. Acting State Secretary 15 August 2016, Ministry of Transport and Communications. (PrP)


Political Advisers
Rolf Erik Tveten
, Political Adviser. Political Adviser, Office of the Prime Minister. Resigned 1 July 2015. (C)

Petter Kvinge Tvedt, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Finance. ActingState Secretary 21 March 2016-29 May 2016, Ministry of Finance. State Secretary 27 May 2016, Ministry of Finance. (PrP)

Rikke Sjøberg, Communications Adviser. Political Adviser, Ministry of Local Government and Regional Development - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of the Environment. Political Adviser Ministry of Local Government and Modernisation 1 January 2014. Leave of absence 29 June 2015-12 February 2016. Leave of absence 1 June 2016-30 June 2016. (C)

Reynir Johanesson, Communications Adviser. Political Adviser, Ministry of Transport and Communications - also affairs in the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs and the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. Political Adviser Ministry of Transport and Communications 1 January 2014. State Secretary 5 June 2015, Ministry of Transport and Communications. (PrP)

Ingrid Skjøtskift, Journalist. Political Adviser, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 16 October 2015. (C)

Catharina Munthe, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Culture - also affairs in the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs. Political Adviser Ministry of Culture 1 January 2014. Resigned 7 October 2014. (C)

Victoria Braathen, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Fisheries and Coastal Affairs (Fisheries Affairs). Political Adviser Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Fisheries Affairs) 1 January 2014. (C)

Jens Frølich Holte, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of the Environment (except Planning Affairs) - also affairs in the Ministry of Foreign Affairs. Political Adviser Ministry of Climate and Environment 1 January 2014. Resigned 16 December 2015. Political Adviser 16 December 2015, Ministry of Climate and Environment. Acting State Secretary 29 January 2016-12 February 2016, Ministry of Climate and Environment.(C)

Morten Storebø, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Trade and Industry - also affairs in the Ministry of Justice and Public Security, the Ministry of Government Administration, Reform and Church Affairs and the Ministry of Fisheries and Coastal Affairs. Political Adviser Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Trade and Industry Affairs) 1 January 2014. Resigned 2 October 2015. (C)

Ronny Røste, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Children, Equality and Social Inclusion. Political Adviser Ministry of Children and Equality 1 April 2016. (PrP)

Fredrik Wang Gierløff, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Health and Care Services. Acting State Secretary 14 May 2016-30 January 2017, Ministry of Health and Care Services.(C)

Andre R. Kolve, Communications Adviser. Political Adviser, Ministry of Justice and Public Security.  Resigned 16 December 2015. State Secretary 16 December 2015, Ministry of Finance. (PrP)

Audun Halvorsen, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Defence. Leave of absence 11 July 2016-31. august 2016. (C)

Magnus Thue, Political Adviser. Political Adviser, Ministry of Education and Research. State Secretary 12 August 2016, Ministry of Education and Research. (C)

Lars Joakim Hanssen, Political Adviser. Political Adviser 30 October 2013, Ministry of Agriculture and Food. Resigned 16 December 2015. Political Adviser 16 December 2015, Ministry of Justice and Public Security (Immigration Affairs) and Ministry of Children, Equality and Social Inclusion (Integration Affairs). Resigned 29 January 2016. (PrP)

Elnar Remi Holmen, Sales Engineer. Political Adviser 4 November 2013, Ministry of Petroleum and Energy. (PrP)

Ulrikke Holmøy, Junior Barrister. Political Adviser 11 November 2013, Ministry of Labour. Political Adviser Ministry of Labour and Social Affairs 1 January 2014. Resigned 18 September 2015. (PrP)

Benedicte Staalesen, - from 2015 Benedicte Staalesen Nilsen, BSenior Consultant. Political Adviser 12 November 2013, Office of the Prime Minister (20 per cent) and the Ministry of Foreign Affairs (EEA and EU Affairs) (80 per cent). Resigned 16 December 2015. Political Adviser 16 December 2015, Ministry of Foreign Affairs (EEA and EU Affairs). (C)

Tom Erlend Skaug, Deputy Leader. Acting Political Adviser 30 June 2014-25 July 2014, Office of the Prime Minister. (C)

Kathrine Pernille Olsen, - from 2015 Kathrine Pernille Beite, Communication Adviser. Political Adviser 18 August 2014, Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Fisheries Affairs). Leave of absence from 27 January 2015-11 September 2015. Resigned 16 December 2015. (C)

Kjersti Aastad, Political Adviser. Political Adviser 7 October 2014, Ministry of Culture. Resigned 16 December 2015. Political Adviser 16 December 2015, Ministry of Culture. Resigned 8 January 2016. (C)

Ida Malthe-Sørenssen, Communication Adviser. Political Adviser (acting) 12 January 2015-11 September 2015, Ministry of  Trade, Industry  and Fisheries Affairs (Fisheries Affairs). (C)

Sara Økland, Political Adviser. Political Adviser 10 June 2015, Ministry of Transport and Communication. Resigned 20 November 2015. (PrP)

Hans Christian Hansson, Senior Adviser. Political Adviser 22 June 2015, Office of the Prime Minister. (C).

Iris Aunvik Tveten, Communications Adviser. Political Adviser (acting) 29 June 2015-12 February 2016, Ministry of Local Government and Modernisation. (C).

Camilla Strandskog, Political Adviser. Political Adviser 21 September 2009, Ministry of Trade, Industry and Fisheries Affairs (Trade and Industry Affairs). (C)

Peder Weidemann Egseth, Political Adviser. Political Adviser 19 October 2015, Ministry of Foreign Affairs. Resigned 31 August 2016. (C)

Julia Sanna Maria Brännström Nordtug, Political Adviser. Political Adviser 18 November 2015, Ministry of Labour and Social Affairs. Resigned 16 December 2015. Political Adviser 16 December 2015, Ministry of Agriculture and Food. Resigned 17 June 2016. Political Adviser 17 June 2016, Ministry of Finance. (PrP)

Toril Charlotte Ulleberg Reynolds, Political Adviser. Political Adviser 20 November 2015, Ministry of Transport and Communications. Acting State Secretary 15 August 2016, Ministry of Transport and Communications. (PrP)

Roy Angelvik. Political Adviser 16 December 2015, Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Fisheries Affairs). State Secretary 27 May 2016, Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Fisheries Affairs). (PrP)

Morten Bakke. Political Adviser 16 December 2015, Ministry of Labiur and Social Affairs. (C).

Maria Kristine Göthner. Political Adviser 8 January 2016, Ministry of Culture. (C)

Thor Arne Englund, Communications Adviser. Acting Political Adviser 29 January 2016-12 February 2016, Ministry of Climate and Environment. (C)

Espen Teigen, Special Adviser. Political Adviser 1 March 2016, Ministry of Justice and Public Security (Immigration Affairs) and Ministry of Children, Equality and Social Inclusion (Integration Affairs). Political Adviser Ministry of Justice and Public Security (Immigration and Integration Affairs) 1 April 2016. (PrP)

Anette Carnarius Elseth, Police Lieutenant. Political Adviser 7 March 2016, Ministry of Justice and Public Security. (PrP)

Atle Simonsen. Acting Political Adviser 2 May 2016-30 January 22017, Ministry of Health and Care Services. (PrP)

Solfall, Greta Johanne. Political Adviser 30 May 2016, Ministry of Trade, Industry and Fisheries (Fisheries Affairs). (PrP)

Tobias Brännström, Political Adviser. Political Adviser 20 June 2016, Ministry of Agriculture and Food. Resigned 4 July 2016. (PrP)

Marte Ziolkowski, Communications Adviser. Acting Political Adviser 18 July 2016-31 August 2016, Ministry of Defence. (C)

Hannah Sumeja Atic, City Councillor. Political Adviser 1 August 2016, Ministry of Education and Research. (C)

Rikard Gaarder Knudsen, Political Adviser. Acting Political Adviser 15 August 2016, Ministry of Transport and Communications. (PrP)

Margrete Dysjaland, Manager. Political Adviser 29 August 2016, Ministry of Agriculture and Food. (PrP)

Bård Ludvig Thorheim, Assistant Director General. Political Adviser 1 September 2016. (C)

 

Secretary to the Council of State
(Secretary to the Government)
Frisak, Nina, Secretary to the Government and Secretary to the Council of State. Resigned 1 July 2016.

Lyftingsmo, Anne Nafstad, Director General. Secretary to the Government and Secretary to the Council of State 1 July 2016.