Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Erna Solbergs regjering

16.10.2013–

Høyre (H) og Fremskrittspartiet (Frp), fra 2018 også Venstre (V), fra 2019 også Kristelig Folkeparti (KrF), fra 2020 uten Fremskrittspartiet (FrP).

Erna Solbergs regjering ble utnevnt i statsråd 16. oktober 2013, med virkning fra kl. 12.00 samme dag. Den overtok etter Jens Stoltenbergs andre regjering, etter at valget 9. september 2013 hadde gitt flertall på Stortinget for skifte av regjering.

17. januar 2018 ble Solbergs regjering utvidet fra å representere Høyre og Fremskrittspartiet, til også å representere Venstre.

22. januar 2019 ble Solbergs regjering utvidet til også representere Kristelig Folkeparti. Den ble da en flertallsregjering.

24. januar 2020 forlot Fremskrittspartiet Erna Solbergs regjering. Den ble da en mindretallsregjering.

Statsrådssekretær i denne regjeringsperioden:

  • Regjeringsråd Nina Frisak til 1. juli 2016
  • Regjeringsråd Anne Nafstad Lyftingsmo fra 1. juli 2016.

Om regjeringen

Statsminister:
Erna Solberg (H)
Parlamentarisk grunnlag:
Mindretallsregjering
Tiltredelsesgrunn:
Skifte etter valg
Partier i regjering:
Høyre (H), Fremskrittspartiet (Frp), Kristelig Folkeparti (KrF) og Venstre (V)

Regjeringspolitikere

Til toppen