Jens Stoltenbergs andre regjering

17. oktober 2005–16. oktober 2013

Senterpartiet (Sp), Arbeiderpartiet (A) og Sosialistisk Venstreparti (SV)

I statsråd 14. oktober 2013 søkte Jens Stoltenbergs andre regjering avskjed, etter at valget 9. september 2013 hadde gitt flertall på Stortinget for skifte av regjering. Avskjedssøknaden ble innvilget av kong Harald V i statsråd 16. oktober 2013, med virkning fra 16. oktober 2013 kl. 12.00. Samtidig ble Erna Solbergs regjering utnevnt, med virkning fra 16. oktober 2013 kl. 12.00.

Om regjeringen

Statsminister:
Jens Stoltenberg
Parlamentarisk grunnlag:
Flertallsregjering
Tiltredelsesgrunn:
Skifte etter valg
Fratredelsesgrunn:
Skifte etter valg
Partier i regjering:
Senterpartiet (Sp), Arbeiderpartiet (A) og Sosialistisk Venstreparti (SV)

Regjeringspolitikere