Erna Solberg's Government

10/16/2013–

Conservative Party (H), Progress Party (Frp), also Liberal Party (V) from 2018, also Christian Democratic Party (KrF) from 2019. from 2020 without the Progress Party (FrP).

Erna Solberg’s Government was appointed by King Harald V in a session of the Council of State on 16 October 2013, effective as of the same day at 12 noon. It succeded Jens Stoltenberg’s Second Government, after general elections on 9 September 2013 had rendered a majority in the Storting for a change of government.

On 17 January 2018, Erna Solberg’s Government was expanded from representing the Conservative Party and the Progress Party, to represent also the Liberal Party.

On 22 January 2019, Erna Solberg’s Government was expanded to represent also the Christian Democratic Party. It now became a majority coalition government.

24 January 2020, the People’s Progress Party left Erna Solberg’s Government. It now became a minority government.

Secretary to the Council of State in this period:

  • Secretary to the Government Nina Frisak, until 1 July 2016
  • Secretary to the Government Anne Nafstad Lyftingsmo, from 1 July 2016

About the Government

Prime Minister:
Erna Solberg (H)
Parliamentary basis:
Minority government
Appointment reason:
Change after general elections
Parties in the Government:
Høyre (H), Fremskrittspartiet (Frp), Kristelig Folkeparti (KrF) og Venstre (V)

Politicians