Endringar blant statssekretærane

I samband med endringane i regjeringa i dag, er det i statsråd gjort endringar i statssekretærlista.

Statssekretær Marit Berger Røsland er utnemnd til statsråd med ansvar for samordning av EØS-saker og forholdet til EU, i Utanriksdepartementet.

Statssekretær Laila Bokhari har fått avskil i nåde.

Statssekretær Tone Skogen har fått avskil i nåde som statssekretær for utanriksminister Børge Brende, og er utnemd til statssekretær for utanriksminister Ine Eriksen Søreide.

Statssekretær Audun Halvorsen har fått avskil i nåde som statssekretær for statsråd Frank Bakke-Jensen i Utanriksdepartementet, og er utnemnd til statssekretær for utanriksminister Ine Eriksen Søreide.

Politisk rådgivar Jens Frølich Holte er utnemnd til statssekretær for statsråd Marit Berger Røsland i Utanriksdepartementet.

Statssekretær Øystein Bø har fått avskil i nåde som statssekretær for statsråd Ine Eriksen Søreide, og er utnemnd til statssekretær for statsråd Frank Bakke-Jensen i Forsvarsdepartementet.

Selvstendig næringsdrivende Anders Bjørnsen Werp er utnemnd til statssekretær for statsråd Ketil Solvik-Olsen i Samferdselsdepartementet.

Endringane gjeld frå i dag, 20. oktober 2017, kl. 14.00.

 

Regjeringa er utgått frå Høgre (H) og Framstegspartiet (FrP). Statssekretærane er:


For statsminister Erna Solberg
(H)
Lars Øy (H)
Sigbjørn Aanes (H)
Ingvild Næss Stub (H)
Marianne Eikvåg Groth (H)
Sunniva Ihle Steinstad (H)
Svein Arne Flåtten (H)

For finansminister Siv Jensen (FrP)
Jørgen Næsje (FrP)
Tore Vamraak (H)
Cecilie Brein-Karlsen (FrP)
Petter Kvinge Tvedt (FrP)
Brage Baklien (FrP)

For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)
Paul Chaffey (H)
Kristin Holm Jensen (H)
Anne Karin Olli (H)
Grete Ellingsen (H) - avskil i nåde 27. oktober 2017
Bjørnar Laabak (FrP)

For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (FrP)
Tom Cato Karlsen (FrP)
Reynir Johannesson (FrP)
Anders Bjørnsen Werp (H)

For næringsminister Monica Mæland (H)
Lars Jacob Hiim (H)
Dilek Ayhan (H) 

For klima- og miljøminister Vidar Helgesen (H)
Lars Andreas Lunde (H)

For barne- og likestillingsminister Solveig Horne (FrP)
Kai-Morten Terning (FrP)

For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)
Anne Grethe Erlandsen (H)
Frode Gaasland Hestnes (FrP)
Maria Jahrmann Bjerke (H)

For utanriksminister Ine Eriksen Søreide (H)
Tone Skogen (H)
Audun Halvorsen (H)

For innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (FrP)
Vidar Brein-Karlsen (FrP) – permisjon 09.10.2017-07.09.2018
Fabian Stang (H)
Torkil Åmland (FrP) – Konstituert 01.10.2017-07.09.2018

For fiskeriminister Per Sandberg (FrP)
Ronny Berg (FrP)
Roy Angelvik (FrP)

For arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie (H)
Christl Kvam (H)
Morten Bakke (H)

For kulturminister Linda Hofstad Helleland (H)
Bård Folke Fredriksen (H)

For landbruks- og matminister Jon Georg Dale (FrP)
Hanne Maren Blåfjelldal (FrP)

For forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H)
Øystein Bø (H)

For olje- og energiminister Terje Søviknes (FrP)
Ingvil Smines Tybring-Gjedde (FrP)
Elnar Remi Holmen (FrP)

For justis- og beredskapsminister Per-Willy Trudvang Amundsen (FrP)
Thor Kleppen Sættem (H)
Toril Charlotte Ulleberg Reynolds (FrP) – permisjon 01.10.2017-07.09.2018
Anette Carnarius Elseth (FrP)
Vidar Brein-Karlsen (FrP) – konstituert 09.10.2017-07.09.2018

For kunnskapsminister Henrik Asheim (H)
Bjørn Haugstad (H)
Magnus Thue (H) – permisjon 23.10.2017-31.12.2017

For EØS- og EU-minister Marit Berger Røsland (H)
Jens Frølich Holte (H)