Rekordmange valgobservatører til Norge

158 norske og internasjonale valgobservatører kommer for å følge stortings- og sametingsvalget 2017. – Det har aldri vært så mange valgobservatører til stede. Observatørene gir oss verdifulle innspill til hvordan valggjennomføringen kan bli bedre, sier kommunal- og moderniseringsministere Jan Tore Sanner.

Valgobservatørene kommer fra 32 forskjellige land. Flere av observatørene vil bli ledsaget av norske organisasjoner, blant annet Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM) og Den norske Helsingforskomiteen.

– Det er svært viktig at internasjonale valgobservatører er her og følger valget. Et blikk utenfra hjelper oss å sørge for at den norske valgloven er i tråd med internasjonale forpliktelser og standarder, sier Sanner.

Kommunal- og moderniseringsdepartementet arrangerer et seminar søndag 10. september for alle akkrediterte valgobservatører. Her vil de blant annet få en innføring i det norske valgsystemet og i regelverket for valggjennomføring.

Norge er gjennom ulike internasjonale konvensjoner og dokumenter forpliktet både til å invitere og ta imot nasjonale og internasjonale valgobservatører. Formålet med valgobservasjon er å vurdere om valget og valgprosessen er i samsvar med nasjonal og internasjonal lovgivning og andre universelle prinsipper for demokratiske valg.

Valgobservatører

Akkrediteringsliste:

Nr.NavnNasjonalitetOrganisasjon
1 John Ault Storbritannia Democracy Volunteers
2 Tobias Byfield Storbritannia Democracy Volunteers
3 Joshua Wakeford Storbritannia Democracy Volunteers
4 Benjamin Sharpe Storbritannia Democracy Volunteers
5 Luke Crawford Storbritannia Democracy Volunteers
6 Christopher Wigfield Storbritannia Democracy Volunteers
7 Theo Molberg Norge Democracy Volunteers (tolk)
8 Øyvind Yttervik Norge Democracy Volunteers (tolk)
9 Magnus Lindberg Norge Democracy Volunteers (tolk)
10 Ida Molberg Norge Democracy Volunteers (tolk)
11 Donatas Laurinavičius Litauen Litauens sentrale valgkommisjon
12 Valdemar Urban Litauen Litauens sentrale valgkommisjon
13 Changwon Choi Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
14 Geunsik Lee Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
15 Hyung Hwan Kim Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
16 Jea Houng Ahn Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
17 Jonghyun Ahn Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
18 Juyoung Kang Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
19 Sangho Yun Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
20 Seokkeun Rim Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
21 Seongu Lee Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
22 Seunghyun Doo Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
23 Seungjae Lee Sør-Korea Sør-Koreas nasjonale valgkommisjon
24 Alexander Ivanov Russland Den norske Helsingforskomité
25 Bjørn Gunnar Engesland Norge Den norske Helsingforskomité
26 Lene Wetteland Norge Den norske Helsingforskomité
27 Enver Djuliman Norge Den norske Helsingforskomité
28 Olga Shamshur Flydal Norge Den norske Helsingforskomité
29 Csilla Czimbalmos Norge Den norske Helsingforskomité
30 Mina Wikshåland Skouen Norge Den norske Helsingforskomité
31 Ivar Dale Norge Den norske Helsingforskomité
32 Gunnar Martin Ekeløve-Slydal Norge Den norske Helsingforskomité
33 Marius Fossum Norge Den norske Helsingforskomité
34 Ana Pashalishvili Georgia Den norske Helsingforskomité
35 Mar'yana Haydanka Ukraina Den norske Helsingforskomité
36 Edward Charles Brown USA Den norske Helsingforskomité
37 Fernanda Zubillaga Nilsen Norge Den norske Helsingforskomité
38 Marina Chufarina Russland Den norske Helsingforskomité
39 David Meladze Russland Den norske Helsingforskomité
40 Irina Kusova Russland Den norske Helsingforskomité
41 Nikolai Sorokin Russland Den norske Helsingforskomité
42 Ekaterina Ponomarenko Russland Den norske Helsingforskomité
43 Pavel Akaev Russland Den norske Helsingforskomité
44 Irina Fomina Russland Den norske Helsingforskomité
45 Alisa Goluenko Russland Den norske Helsingforskomité
46 Sergey Zykov Russland Den norske Helsingforskomité
47 Oleg Kraev Russland Den norske Helsingforskomité
48 Roza Orel Russland Den norske Helsingforskomité
49 Anna Pleshakova Russland Den norske Helsingforskomité
50 Mammad Mammadzada Aserbajdsjan Den norske Helsingforskomité
51 Arpi Hovhannisyan Armenia Den norske Helsingforskomité
52 Nino Khitarishvili Georgia Den norske Helsingforskomité
53 Mihail Gorincioi Moldova Den norske Helsingforskomité
54 Viktoriya Tyuleneva Kasakhstan Den norske Helsingforskomité
55 Chyngyz Zhoomart Uulu Kirgisistan Den norske Helsingforskomité
56 Sergey Naumov Usbekistan Den norske Helsingforskomité
57 Adam Wiktor Busuleanu Tyskland Den norske Helsingforskomité
58 Olga Kotsiuruba Ukraina Den norske Helsingforskomité
59 Dmytro Tuzhanskyi Ukraina Den norske Helsingforskomité
60 Mikhail Tikhonov Russland Den norske Helsingforskomité
61 Alexey Petrov Russland Den norske Helsingforskomité
62 Kristine Pitalskaia Georgia Den norske Helsingforskomité
63 Artsiom Harbatsevich Hviterussland Den norske Helsingforskomité
64 Inna Sangadzhieva Russland Den norske Helsingforskomité
65 Hilde Mortensen Sandvær Norge Den norske Helsingforskomité
66 Astrid Lello Hald Norge Den norske Helsingforskomité
67 Lars Gunnar Marken Norge Den norske Helsingforskomité
68 Elizaveta Vassilieva Norge Den norske Helsingforskomité
69 Ida Holm Hansen Norge Den norske Helsingforskomité
70 Marit Egholm Jacobsen Norge Den norske Helsingforskomité
71 Elena Dubinina Russland Den norske Helsingforskomité
72 Thea Hilding Norge Den norske Helsingforskomité
73 Valentina Kazachevskaya Kasakhstan Den norske Helsingforskomité
74 Jyldyz Abdyldaeva Kirgisistan Den norske Helsingforskomité
75 Terje Krutådal Norge Den norske Helsingforskomité
76 Olena Buglo Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
77 Oleksandr Konoval Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
78 Yevhenii Kotenko Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
79 Vitaliy Malyarenko Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
80 Rostyslav Paranko Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
81 Mykola Shchur Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
82 Roman Sverdan Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
83 Yurii Tanasiichuk Ukraina CIFRA Monitoring-Analytics Group
84 Leticia Isabel Vásquez de Léon Guatemala Latin-Amerikagruppene i Norge
85 Dioneider Carrascal Santiago Colombia Latin-Amerikagruppene i Norge
86 Marlyn Yaneth Martinez Rojas Colombia Latin-Amerikagruppene i Norge
87 Maria Isabel Soc Carrillo Guatemala Latin-Amerikagruppene i Norge
88 Jørdi Losnegård Norge Latin-Amerikagruppene i Norge
89 Evans Ouma Orony Kenya Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner
90 Carolyne Nyambura Kamau Kenya Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner
91 Mwanamanga Juma Babu Kenya Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner
92 Vilde Kjerkol Norge Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner
93 Ingeborg Helene Vasrud Bastiansen Norge Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner
94 Elfi Thrane Bemelmans Norge Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner
95 Augustin Gonzalez Argentina Transparencia Electoral
96 Alejandro Porte Petit Gonzalez Mexico Transparencia Electoral
97 Andres Benitez Espinosa Spania Transparencia Electoral
98 Camila Mariana Rojas Argentina Transparencia Electoral
99 Carlos Mario D'Agostino Argentina Transparencia Electoral
100 Carmen Fernandez De Penaranda Pavon Spania Transparencia Electoral
101 Claudio Daniel Toledo Argentina Transparencia Electoral
102 Fernando Enrique Bogado Argentina Transparencia Electoral
103 Günther Burow Tolosa Argentina Transparencia Electoral
104 Haydee Maria Cruz Gonzalez Mexico Transparencia Electoral
105 Eugenia Ormache Argentina Transparencia Electoral
106 Jorge Francisco Marquez Rosales Peru Transparencia Electoral
107 Jose Alejandro Sanchez Argentina Transparencia Electoral
108 Leandro Cesar Querido Argentina Transparencia Electoral
109 Mariel Fornoni Argentina Transparencia Electoral
110 Martin Jose Raimundo Argentina Transparencia Electoral
111 Oscar Pedro Elias Argentina Transparencia Electoral
112 Paula Soledad Suarez Argentina Transparencia Electoral
113 Ramon Ricardo Romera Rosas Spania Transparencia Electoral
114 Sharon Cristina Morales Martinez Mexico Transparencia Electoral
115 Susana Lilian Ayala Ferraro Argentina Transparencia Electoral
116 Victor Adrian Veleff Argentina Transparencia Electoral
117 Luis Mario Hernandez Vargas Colombia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
118 Carlos Alberto Leyva Namen Colombia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
119 Abdulrazaq Tukur Yusuf Nigeria Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
120 Baba Shettima Arfo Nigeria Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
121 Bolade Michael Eyinla Nigeria Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
122 Alhaji Mahmood Yakubu Nigeria Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
123 Efeturi Mary Emavwoyan Nigeria Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
124 Muhammed Mustafa Yaro Lecky Nigeria Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
125 Andriy Magera Ukraina Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
126 Mykhailo Okhendovskyi Ukraina Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
127 Branko Petric Bosnia Hercegovina Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
128 Suad Arnautovic Bosnia Hercegovina Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
129 Aleksandar Chichakovski Makedonia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
130 Violeta Duma Makedonia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
131 Bedredin Ibraimi Makedonia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
132 Subhi Jakupi Makedonia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
133 Veljo Cadenovic Montenegro Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
134 Nikola Mugosa Montenegro Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
135 Natasa Pesic Montenegro Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
136 Srdan Smiljanic Serbia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
137 Vladimir Dimitrijevic Serbia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
138 Abida Pehlic Bosnia Hercegovina Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
139 Alma Muratovic-Kajtaz Kroatia Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
140 Karin Lisa Kirkengen Norge Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
141 Mats Toni Birkelund Norge Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
142 Anne Sofie Molandsveen Norge Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
143 Mari Hagen Norge Norsk ressursbank for demokrati og menneskerettigheter (NORDEM)
144 Tatyana Hilscher-Bogussevich Kazakhstan OSSEs kontor for demokratiske institusjoner og menneskerettigheter (ODIHR)
145 Daria Paprocka Polen OSSEs kontor for demokratiske institusjoner og menneskerettigheter (ODIHR)
146 Gavin Weiss Storbritannia OSSEs kontor for demokratiske institusjoner og menneskerettigheter (ODIHR)
147 Barbara Lines Storbritannia Storbritannias sentrale valgkommisjon
148 Eduardo Castela Nascimento Brasil Transparencia Electoral
149 Francisco Jose Rivera Cambas Alvarado Mexico Transparencia Electoral
150 Maria Agostina Capobianco Argentina Transparencia Electoral
151 Sofie Høgestøl Norge Valglovutvalget
152 Eirik Holmøyvik Norge Valglovutvalget
153 Kristin Taraldsrud Hoff Norge Valglovutvalget
154 Tom Refsum Aatlo Norge Valglovutvalget
155 Øyvind Strømmen Norge Valglovutvalget
156 Knut Storberget Norge Valglovutvalget
157 Anne Grimsrud Norge Valglovutvalget
158 Janne Hagen Norge Valglovutvalget

 

Kommunal- og moderniseringsdepartementets pressetelefon: 22 24 25 00