Klima- og miljøminister Espen Barth Eide (Ap)

Født: 1964
Tiltrådte: 14.10.2021

Klima- og miljøministeren har hovedansvaret for å ivareta helheten i regjeringens klima- og miljøpolitikk.

Kalender

Det er for øyeblikket ingen kommende hendelser.

Se hele kalenderen

Espen Barth Eide ble innvalgt på Stortinget  som representant for Arbeiderpartiet fra 2017.  Han ble gjenvalgt for den kommende perioden 2021-2025.

I perioden 2017-2021 satt han i energi- og miljøkomiteen på Stortinget.

Barth Eide var i perioden 21.09.2012 - 16.10.2013 utenriksminister.

Han var forsvarsminister i perioden 11.11.2011 - 21.09.2012.

Fra 28.06.2010 til 11.11.2011 var han statssekretær i Utenriksdepartementet.

Fra 17.10.2005 til 28.06.2010 var han statssekretær i Forsvarsdepartementet.

Barth Eide har lang erfaring fra internasjonalt samarbeid.

Han var medlem av norske delegasjoner til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 24.10.2017 - 30.09.2021.

Han var medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling 24.10.2017 - 30.09.2021.

Han var også delegat til FNs generalforsamling 01.10.2019 - 30.09.2020.