Fiskeriminister Per Sandberg (FrP)

Adresse: Kongens gate 8, 0153 Oslo
E-post: postmottak@nfd.dep.no
Telefon: 22 24 64 00

Født: 1960
Sivilstatus: Gift

Fiskeriministeren har ansvar for fiskeri- og havbruksforvaltning, sjømattrygghet, fiskehelse og –velferd, rammebetingelser for sjømathandel og markedsadgang for norsk sjømat.  Sandberg har også ansvaret for innvandrings- og integreringssaker i Justis- og beredskapsdepartementet, i perioden Innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug avvikler fødselspermisjon.

Svar til Stortinget

Stortingsrepresentantene stiller spørsmål til fiskeriministeren for å få informasjon om bestemte saker.

Sandberg tok i 1988 fagbrev som prosessoperatør/fagoperatør, og arbeidet som prosessoperatør i 15 år før han ble valgt inn på Stortinget. Sandberg har vært stortingsrepresentant for Nord-Trøndelag siden 1997. Han ledet Justiskomiteen i perioden 2009-2013, og før den tid ledet han Transport- og kommunikasjonskomiteen i perioden 2005-2009. Han har tidligere vært medlem av blant annet Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, den utvidede utenrikskomiteen og Kommunalkomiteen. Sandberg har vært medlem av Europautvalget og delegat til FNs generalforsamling. Han tjente som FN-soldat i Libanon i 1986. Sandberg har vært 1. nestleder i Fremskrittspartiet siden 2006.

Stortingsperioder

Vararepresentasjoner

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Første nestleder, Kommunalkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Leder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Leder, Justiskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 16.12.2015
    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 16.12.2015

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 - 16.12.2015

    2001-2005

    Varamedlem, Europautvalget, 06.11.2001 - 30.09.2005

    2009-2013

    Delegat, FNs generalforsamling, 2012 - 

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 12.11.2013 - 16.12.2015
    Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 16.12.2015

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Sekretær gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Første nestformann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 05.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Første nestleder gruppestyret, Fremskrittspartiet, 07.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Nærings- og fiskeridepartementet, 16.12.2015 - 

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole 1976
  • Vin/brennevinslære, engelsk, hotell- og restaurantfag 1978
  • Ernæringslære 1981
  • Grunnkurs teknisk fag 1982-1983
  • Fagkurs i papirproduksjon 1983-1984
  • Prosesstyringskurs 1985-1986
  • Kurs i fellesforbundet (basiskurs, organisasjonskunnskap, lover/avtaler, forhandlingskunnskap) 1986-1989
  • Allmennfag (uten off. eksamen) 1990-1991
  • Ledelsesstrategi, Norske Skog 1995-1996
  • Totalforsvarskurs, Forsvarets høyskole 2002

Lærlingepraksis

  • Yrkesutdanning i prosessindustri 1988

Fagbrev

  • Fagbrev som prosessoperatør/fagoperatør 1988

Yrke

  • Hjelpegutt ved Levanger Ingeniørvesen 1976-1977
  • Servitør/barkeeper Ustaoset Høyfjellshotell 1977-1980
  • Bildekkbygger Viking Askim AS 1980-1981
  • Prosessoperatør Norske Skog AS, Skogn 1982-1997
  • FN-tjeneste i Libanon 1986-1986

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Levanger kommunestyre 1987-1989, medlem 1989-1991, varamedlem 1999-2003, medlem 2003-2005
  • Varamedlem Levanger formannskap 1991-1995, 1995-1999

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1995-1997

Offentlige verv

  • Varamedlem Administrasjonsutvalget, Levanger 1991-1999
  • Medlem Hovedutvalget for undervisning, Levanger 1991-1995
  • Medlem Kontrollutvalget, Nord-Trøndelag 1995-1997
  • Medlem Skatteutvalget, Levanger 1995-1999
  • Medlem Distriktskommisjonen fra 2003

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Levanger FrP 1987-1988, 1991-1995
  • Studieleder Levanger FrP 1989, formann 1990-1992
  • Organisatorisk nestformann Nord-Trøndelag FrP 1992-1994, fylkessekretær 1994-1995
  • Varamedlem FrPs landsstyre 1997-2000, medlem 2000-2005
  • Varamedlem FrPs sentralstyre 1997-2000, medlem 2000-2005
  • 1. nestformann FrP 2006-2009, 1. nestleder fra 2009

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsmann Fellesforbundet avdeling 461 1988-1989

Litteratur