Samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen ( FrP )

Historisk arkiv

Publisert under: Regjeringen Solberg

Utgiver: Samferdselsdepartementet

E-post: postmottak@sd.dep.no
Telefon: 22 24 81 01

Født: 1972

Samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen har ansvar for politikken knyttet til transport av personer og gods, elektronisk kommunikasjon og posttjenester.

Stortingsperioder

2013 - 2017 Vararepresentant nr 6 for Rogaland, FrP.
2009 - 2013 Representant nr 1 for Rogaland, FrP.
2005 - 2009 Representant nr 7 for Rogaland, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

2009-2013
Første nestleder, Finanskomiteen, 11.10.2011 - 30.09.2013
Medlem, Finanskomiteen, 06.10.2011 - 11.10.2011
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 20.10.2009 - 06.10.2011

2005-2009
Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

2005-2009
Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

2009-2013
Andre nestleder gruppestyret, Fremskrittspartiet, 07.10.2009 - 30.09.2013

Utdanning

1996-1997 University of Toledo, Ohio, USA, Master of Arts, sosialøkonomi (Summa Cum Laude)
1994-1996 University of Toledo, Ohio, USA, Bachelor of Arts, sosialøkonomi og statsvitenskap (Summa Cum Laude)
1990-1992 St. Olav videregående skole, Stavanger, International Baccalaureate
1989-1990 Blissfield High School, Michigan, USA (utvekslingsstudent)
1988-1989 Bryne videregående skole, allmennfag
1985-1988 Time ungdomsskole
1979-1985 Rosseland skole

Yrke

2000-2001 Prosjektleder, e-commerce, Leif Höegh & Co ASA
1998-2000 Prosjektleder, Møller US Import AS
1997-1998 Finansanalytiker, Leif Höegh & Co ASA
1994 Walt Disney World, EPCOT Centre, Orlando Florida
1988-1994 Ansatt i kasse/smørehall, Bryne Shellsenter (deltid)

Medaljer og utmerkelser m.m.

1995-1996 Akademiske utmerkelser ved University of Toledo

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

2003-2005 Varamedlem Oslo bystyre

Offentlige verv

2003-2005 Varamedlem Finanskomiteen, Oslo
2003-2005 Medlem Ligningsnemnda, Oslo
1998-2001 Leder Kontrollkomiteen i Den Norske Stats Husbank

Tillitsverv i partier

2013- 2. nestleder FrP.
2005-2006 Varamedlem FrPs sentralstyre
2004-2005 Medlem FrPs programkomité
2004-2005 Formann i Oslo FrP
2003 Medlem Styret for Gamle Oslo FrP.
2002-2004 Kasserer Oslo FrP
2002-2003 Sekretær Helsfyr Sinsen FrP
2001-2005 Spesialrådgiver FrPs stortingsgruppe
2000-2002 Formann Helsfyr Sinsen FrP
1988-1992 Div. verv Styret for Jæren FpU
1988-1992 Div. verv Styret for Rogaland FpU
1988-1992 Div. verv Styret for Time FpU