Aktiver Javascript i din nettleser for en bedre opplevelse på regjeringen.no

Halvdan Koht

Tidligere roller:

Utenriksminister - permisjon (A)

Utenriksdepartementet - Johan Nygaardsvolds regjering

19.11.1940–21.02.1941

Utenriksminister - på reise til London og Paris (A)

Utenriksdepartementet - Johan Nygaardsvolds regjering

01.05.1940–18.05.1940

Utenriksminister - på reise til Stockholm (A)

Utenriksdepartementet - Johan Nygaardsvolds regjering

12.04.1940–14.04.1940

Utenriksminister (A)

Utenriksdepartementet - Johan Nygaardsvolds regjering

20.03.1935–21.02.1941

På grunn av Nazi-Tysklands angrep på Norge 09.04.1940 måtte kong Haakon VII og Johan Nygaardsvolds regjering forlate Oslo. Etter flukt nordover i landet, forlot de Norge 07.06.1940, og søkte eksil i Storbritannia. Et midlertidig norsk regjeringsapparat ble opprettet i London. Etter den tyske kapitulasjonen 08.05.1945, sendte regjeringen en delegasjon til Oslo for å forberede at konge og regjering kunne vende tilbake til Norge. Delegasjonen ble etablert i Oslo 14.05.1945, under ledelse av kronprins Olav som regent og forsvarsminister Oscar Torp som konstituert statsminister og utenriksminister i Oslo. 31.05.1945 kom statsminister Nygaardsvold og resten av regjeringen tilbake til Oslo. 7. juni 1945 vendte kong Haakon VII tilbake.

Til toppen