Spørsmål

Antall gårdsbruk reduseres for hver dag og fremtidsutsiktene sier heller ikke noe om at trenden vil snu. I Hedmark har antall gårdsbruk blitt omtrent halvert i de siste 10 år. Hvordan vil statsråden få flere til å bli selvstendig næringsdrivende innenfor matvareproduksjonen i landbruket?

President

Jeg er glad for å registrere at representanten Bredvold og Fremskrittspartiet også nå synes å være opptatt av å opprettholde sysselsettingen i jordbruket. Noen av de viktigste målene for landbrukspolitikken som føres er nettopp å sikre arealene, norsk matproduksjon, og å gjøre det attraktivt for nye generasjoner å overta og drive gårdsbruk. Jeg registrerer imidlertid at vi så langt i liten grad har opplevd å få støtte fra Fremskrittspartiet i denne politikken.

Norsk landbruk opplevde en stor økning i bygningsinvesteringene på 70-80-tallet. En stor del av disse bygningene må nå fornyes. Dette medfører som regel både større enheter og en bruk av teknologi som gjør arbeidet enklere og raskere. Det samme gjelder også ved nyinvesteringer i maskiner. Jeg vil anta at heller ikke Fremskrittspartiet er motstandere av teknologisk utvikling og effektivisering.

Dette er valg de enkelte yrkesutøverne selv tar utenfor det politiske rom, og som innebærer at produksjonen opprettholdes med færre årsverk innen det tradisjonelle jordbruket. Som kjent har vi en del skranker både i form av begrenset areal og marked. Dette begrenser volumøkninger for de viktigste produksjonene som kan produseres i norsk landbruk. Nettopp for å sikre Stortingets mål om et aktivt og variert landbruk over hele landet, brukes derfor de politiske og økonomiske virkemidlene aktivt for å legge til rette for spesialproduksjoner, kortreist mat, tilleggsnæringer, småskalalandbruk, rekruttering av ungdom, økologisk bærekraft, ivaretakelse av kulturlandskapet, etc. etc.  

Det blir derfor alt for lettvint å hevde at den norske landbrukspolitikken er mislykket fordi vi fortsatt har en nedgang i antall årsverk i primærjordbruket. Det er et mer relevant spørsmål å stille hvordan det norske jordbruket, særlig i distriktene, ville sett ut uten den gjeldende landbrukspolitikken, eller med Fremskrittspartiet sitt forslag til budsjett på landbrukssektoren. Vi trenger ikke kjøre lengre enn en tur over svenskegrensen for å se det ganske så tydelig.

En bekymring fra Fremskrittspartiet når det gjelder reduksjon i antall gardsbruk virker lite troverdig når partiet i hovedsak har gått mot eller kuttet dramatisk i alle tiltak som har som formål å bidra til å sikre et aktivt og variert landbruk over hele landet. Jeg håper at spørsmålet fra representanten Bredvold innebærer at Fremskrittspartiet nå har snudd i landbrukspolitikken, og heretter vil støtte tiltak og virkemidler for å sikre et aktivt og variert landbruk over hele landet, og ikke bare vil slå beina under hele næringen som de har gjort i sine alternative budsjett så langt.

For å få flere til å ville bli selvstendig næringsdrivende er det opplagt at landbruksnæringen må anses som attraktiv for ungdom og inntekts- og investeringsmulighetene må forbedres. Denne viktige næringen må selges mer positivt og utnyttingsgraden av hele bredden av ressursene på landbrukseiendommene må økes.