– Bruken av sertifikatet er ennå ikke avklart, verken nasjonalt eller med tanke på innreise og karantene ved ankomst til Norge fra utlandet. Det er mange hensyn som må tas i denne vurderingen, blant annet etiske, smittevernfaglige, juridiske og samfunnsøkonomiske. Privatlivets fred, diskrimineringsvern og personvern er viktige temaer her, sier helse- og omsorgsminister Bent Høie.

Koronasertifikatet består av tre deler: En del som viser vaksinasjonsstatus, en del som viser negativt testresultat (PCR-test og antigen hurtigtest), og en del som viser immunitet etter gjennomgått koronasykdom (basert på en positiv PCR-test).

– For å kunne ha et koronasertifikat på plass i slutten av juni, er det viktig at arbeidet kommer godt i gang, sier Bent Høie. 

Helsedirektoratet og Folkehelseinstituttet utreder nå hvordan et koronasertifikat kan brukes i gjenåpningen. Regjeringen vil ta stilling til bruken av koronasertifikat i Norge når de har mottatt denne anbefalingen.

Forenklet versjon i mai

Det finnes allerede en mulighet for å logge seg inn på Helsenorge og få en utskrift av vaksinestatus og testresultat.

Nå jobbes det med en trinnvis realisering av de ulike delene av løsningene i koronasertifikatet. Samlet visning av testresultat og vaksinasjonsstatus kommer på plass i mai.

Mot slutten av juni skal etter planen en første versjon av et koronasertifikat være klar, som er i tråd med EUs regelverk om digitale grønne sertifikat. Det skal være mulig å hente det digitalt fra helsenorge.no og laste ned for utskrift, og til bruk uten å være koplet til internett samt muligheten for å verifisere informasjon via en QR-kode.  

EUs Digitale grønne sertifikat

EU-kommisjonen la 17. mars frem et lovforslag om å opprette et digitalt grønt sertifikat, for å legge til rette for økt bevegelighet over landegrensene i EU under covid-19-pandemien. Det foreslåtte regelverket skal etablere et felles juridisk og teknisk rammeverk for utstedelse, verifikasjon og aksept av koronasertifikater i Europa.

Sertifikatet skal bli gratis tilgjengelig digitalt eller i papirformat. Det vil inneholde en QR-kode for å verifisere at sertifikatet er gyldig. 

Koronasertifikatet skal kunne verifiseres i et annet land enn i det landet der sertifikatet er utstedt, slik at den enkelte under reiser skal kunne dokumentere status for vaksinasjon, testing eller gjennomgått koronasykdom. Det vil være opp til det enkelte land å bestemme bruken av sertifikatene, og hvilke reiserestriksjoner som skal gjelde. Forslaget gjør heller ikke det å inneha et gyldig vaksinesertifikat til en forutsetning for å kunne reise i Europa.

Regjeringen legger smittesituasjonen og graden av vaksinering til grunn for hvilke lettelser som kan gjøres i de nasjonale smitteverntiltakene. Vi støtter derfor at selve bruken av koronasertifikatet reguleres av det enkelte land.

– Norge deltar fullt ut i forhandlingene om koronasertifikatet i EUs rådsstruktur. 14. april vedtok Rådet sin posisjon hvor de støtter etableringen av et europeisk koronasertifikat. Nå gjenstår Europaparlamentets behandling og deretter forhandlinger mellom EU-institusjonene, sier Høie.

Lovforslaget skal etter planen vedtas og tre i kraft innen utgangen av juni.

– Fra norsk side har vi lagt vekt på at en koordinert europeisk tilnærming til utforming av koronasertifikater kan være med å bidra til en trygg gjenåpning i Europa. Vi har samtidig understreket at bruken av sertifikatene må reguleres av nasjonale myndigheter, påpeker helse- og omsorgsministeren.