Totalt er det bevilget 55 millioner kroner til tiltak over hele landet som skal bidra til å styrke foreldre og gi barn og unge en trygg oppvekst. Tilskuddsordningen skal bidra til å styrke foreldre i foreldrerollen og forebygge at barn blir utsatt for vold, overgrep og omsorgssvikt. Målgruppen er foreldre med barn i alderen 0–18 år.

– Foreldrestøttende tiltak er en viktig del av det forebyggende arbeidet for barn og unge. Gode oppvekstsvilkår og tidlig innsats bidrar til å forebygge helsemessige og sosiale utfordringer senere i livet, sier barne- og familieminister Lene Vågslid.

Ordningen gir støtte til tiltak som gjør det enklere for foreldre å få tilgang til informasjon, veiledning og støtte i hverdagen. Samtidig bidrar den til at kommunene kan utvikle helhetlige tilbud tilpasset lokale behov.

– Samtidig som vi jobber målrettet med å redusere barne- og ungdomskriminaliteten, er det avgjørende at vi opprettholder høy oppmerksomhet på det brede forebyggende arbeidet. Universelle tjenester som barnehage, skole og helsestasjon er sentrale for å nå alle familier og motvirke utenforskap. Sammen med øvrige tiltak bidrar dette til en tryggere oppvekst for barn og unge, sier Vågslid.

For budsjettåret 2026 er 22 millioner kroner fordelt til nye tiltak, mens 33 millioner kroner går til videreføring av tiltak som tidligere har fått støtte. Det er i tillegg gitt tilsagn om 18 millioner kroner for 2027. Fra 2027 foreslår regjeringen å innlemme tilskuddsordningen i det nye Kommunale forebyggingsprogrammet for barn og unge «Forebyggingsprogrammet». Målet er å samle flere tilskuddsordninger i én ordning, slik at kommunene får større handlingsrom til å tilpasse innsatsen til lokale behov.

– Ved å samle tilskuddsordningene gjør vi det enklere og mer forutsigbart for kommunene å bruke ressursene der behovene er størst. Samtidig legger vi til rette for en mer helhetlig innsats på tvers av tjenester og sektorer, sier Vågslid.

Kommuner som allerede har fått tilsagn om flerårige tilskudd vil få midler til å fullføre prosjektene sine i 2027, samtidig som det nye forebyggingsprogrammet åpner for videre satsing på foreldrestøttende tiltak. Det er Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir) som forvalter tilskuddsordningen på vegne av Barne- og familiedepartementet.