Skogplantinga aukar og bidreg til auka karbonopptak i skog

Skogplanteaktiviteten har auka jamt dei siste 20 åra, med unntak av 2010 og 2021. Den årlege skogplanteaktiviteten er nær tredobla frå 2005 til 2024, ifølgje tal frå Landbruksdirektoratet.

Skog i god vekst tek opp karbondioksid (CO2) frå atmosfæren gjennom fotosyntesen, og spelar ei viktig rolle i karbonkretsløpet. Karbonet bind seg i stamme, geriner og røter, noko som bidreg til å reduserte mengda CO2 i atmosfæren. Når trea døyr og blir brotne ned, kan noko av karbonet òg bli lagra i jorda.

Tilvoksteren var på sitt aller høgaste i 2025 med om lag 26 millionar kubikkmeter, og i 2023 var han nede på 24 millionar kubikkmeter, ifølgje Statistisk sentralbyrå (SSB). Nedgangen etter 2015 kjem av fleire ulike forhold. Mellom anna mindre planting av skogtre på 1990-talet og 2000-talet, aukande andel gamal skog, auka og meir hogst har spelt inn.