Stor interesse for å bli melkeprodusent i Troms og Finnmark
Nyhet | Dato: 04.05.2026 | Landbruks- og matdepartementet
Regjeringen har mål om økt satsing i nord. I samarbeid med jordbruket med jordbruksavtalen som ble inngått i fjor, er det satt i gang en ordning som skal gjøre det enklere for nye melkeprodusenter å etablere seg i Troms og Finnmark. Det er stor interesse for ordningen, og det er totalt 15 personer som har søkt om kvote for å starte opp melkeproduksjon.
Fristen for å søke om rekrutteringskvote for kumelk i Troms og Finnmark var 1. mai. Nå er søknadstallene fra Landbruksdirektoratet klare. 15 personer søkte om kvote for å starte opp melkeproduksjon. Til sammen ble det søkt om 4,6 millioner liter kumelkkvote.
I jordbruksoppgjøret 2025 ble det bestemt at det skulle settes av 4 millioner liter kumelkkvote til rekruttering av nye produsenter i Troms og Finnmark. Kvoten skulle tilbys til 1 krone per liter til eiere av landbrukseiendom i de to nordligste fylkene. Søkere under 36 år skulle prioriteres. Av de 15 søkerne er syv personer under 36 år.
– Jeg er svært glad for at flere ønsker å starte opp med melkeproduksjon i de to nordligste fylkene. Regjeringen prioriterer beredskap og selvforsyning i landbruket, og da er det avgjørende at flere vil inn i denne næringen, sier landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen (Ap).
I «Regjeringens plan for Norge» vektlegges Nord-Norge som et viktig satsingsområde. Rekrutteringskvoten bidrar til at flere ønsker seg inn i landbruket, og til livskraftige lokalsamfunnet med aktivitet og bosetting, også lengst nord.