CMDI Revisjon BRRD
Europaparlaments- og rådsdirektiv (EU) 2026/806 om endring av direktiv (EU) 2014/59 med hensyn til tiltak for tidlig intervensjon, vilkår for løsning og finansiering av resolusjonstiltak
DIRECTIVE (EU) 2026/806 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL amending Directive 2014/59/EU as regards early intervention measures, conditions for resolution and financing of resolution action
EØS-notat | 12.08.2026 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 31.05.2023
Spesialutvalg: Kapitalbevegelser og finansielle tjenester
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Finansdepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg IX. Finansielle tjenester
Kapittel i EØS-avtalen: II. Banker og andre kredittinstitusjoner
Status
Direktivet ble vedtatt av Europaparlamentet og Rådet 30. mars 2026, publisert i Official Journal 20. april og trådte i hovedsak i kraft 10. mai 2026, med frist for gjennomføring 11. mai 2028.
Sammendrag av innhold
CMDI review bestod av en pakke med fire forslag til rettsakter med endringer i krisehåndterings- og innskuddsgarantirammeverket i EU. Endringene i krisehåndteringsdirektivet (BRRD) består blant annet av:
- Klargjøring av skillet mellom tilsynsmessige virkemidler hjemlet i kapitalkravsdirektivet (CRD) og tidligtiltak etter krisehåndteringsdirektivet BRRD.
- Et sentralt formål med endringene er at flere banker skal kunne bringes inn under krisehåndtering. Det er derfor bl.a. gjort endringer i vurderingen av om “allmenne interesser” tilsier at foretaket skal krisehåndteres istedenfor å avvikles under offentlig administrasjon, herunder en presisering om at regionale forhold kan utgjøre kritiske funksjoner.
- For at krisehåndtering skal bli mer aktuelt og bruken av offentlig midler reduseres er det gjort presiseringer i reglene om bruk av ekstraordinær finansiell støtte for å motvirke alvorlige økonomiske forstyrrelser, uten at banken anses som kriserammet.
- Utvidet adgang til å bruke innskuddsgarantifondets midler til preventive og alternative tiltak, inkludert utvidet adgang til å bruke innskuddsgarantimidler i forbindelse med gjennomføring av krisehåndteringstiltak. .
- Det innføres en generell innskyterpreferanse som innebærer at alle ikke-garanterte innskudd får en høyere prioritet enn alminnelig usikret gjeld i kreditorhierarkiet. , Det innføres prinsipper for fastsettelse MREL for foretak som planlegges krisehåndtert gjennom overføringsstrategier kombinert med intern oppkapitalisering.
- Det gjøres ellers en rekke ulike endringer i flere av krisehåndteringsdirektivets artikler, hvorav de fleste endringene utgjør presiseringer eller justeringer av varierende betydning. Det er eksempelvis gjort presiseringer i regler tilknyttet konvertering og intern oppkapitalisering, og justeringer i reglene tilknyttet krisetiltaksfondet.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Endringer i vurderingstemaer kan få en viss betydning for om foretak blir krisehåndtert eller avviklet under offentlig administrasjon. Enkelte av endringene medfører behov for lov- og forskriftsendringer.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Hvis en bank gjennomgår en vellykket krisehåndtering istedet for å avvikles, forventes en samfunnsøkonomisk gevinst. Det forventes for øvrige ikke betydelige økonomiske eller administrative konsekvenser som følge av forslaget.
Sakkyndige instansers merknader
Vurdering
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Parlament og Råd |
| Type rettsakt: | Direktiv |
| KOM-nr.: | KOM(2023)227 |
| Rettsaktnr.: | (EU) 2026/806 |
| Basis rettsaktnr.: | 2014/59/EU |
| Celexnr.: | 32026L0806 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 24.06.2026 |
| Frist returnering standardskjema: | 13.08.2026 |
| Dato returnert standardskjema: | 12.08.2026 |
| EØS-relevant: | Ja |
| Akseptabelt: | Ja |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Ja |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | 27.04.2023 |
| Høringsfrist: | 01.06.2023 |
| Frist for gjennomføring: |