Ny mat - endringer i spesifikasjoner delvis avfettet rapsfrøpulver fra Brassica rapa L. og Brassica napus L.

Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2025/682 av 8. april 2025 om endring av gjennomføringsforordning (EU) 2017/2470 med hensyn til spesifikasjonene for det nye næringsmiddelet delvis avfettede rapsfrø av Brassica rapa L. og Brassica napus L.

Commission Implementing Regulation (EU) 2025/682 of 8 April 2025 amending Implementing Regulation (EU) 2017/2470 as regards the specifications of the novel food partially defatted rapeseed powder from Brassica rapa L. and Brassica napus L.

Sakstrinn

  1. Faktanotat
  2. Foreløpig posisjonsnotat
  3. Posisjonsnotat
  4. Gjennomføringsnotat

Opprettet 30.04.2025

Spesialutvalg: Matområdet

Dato sist behandlet i spesialutvalg:

Hovedansvarlig(e) departement(er): Helse- og omsorgsdepartementet

Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg II. Tekniske forskrifter, standarder, prøving og sertifisering

Kapittel i EØS-avtalen: XII. Næringsmidler

Status

Rettsakten er vedtatt i EU.

Rettsakten er under vurdering i EØS-/EFTA-statene.

Sammendrag av innhold

Forordningen godkjenner en endring av spesifikasjoner for delvis avfettet rapsfrøpulver fra Brassica rapa L. and Brassica napus L., som tidligere er godkjent og oppført i unionslisten over ny mat (forordning (EU) nr. 2017/2470). Ved forordningen godkjennes endring av spesifikasjonene som senker minimumskravet til innhold av protein og lipider, og øker maksimumskravet til karbohydrater og fiber, fuktighet og aske i sammensetningen av pulveret. Endringene vil blant annet muliggjøre svingninger i utbytte og ulike pressemetoder, og   bruk av frø som er høstet både vinter og vår.

Europakommisjonen vurderer at det ikke er helsemessige bekymringer knyttet til søknaden ettersom rapsolje er godt karakterisert, og at de ønskede endringene ikke vil påvirke helsemessig trygghet. Det har ikke blitt ansett nødvendig å konsultere EFSA.

Ved rettsakten vil spesifikasjonene for delvis avfettet rapsfrøpulver fra Brassica rapa L. and Brassica napus L. i unionslisten over ny mat (forordning (EU) nr. 2017/2470) endres som angitt over. Spesifikasjonene er angitt i vedlegg 2 til unionslisten.

Merknader
Rettslige konsekvenser

Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift 25. juli 2017 nr. 1215 om ny mat. 

Økonomiske og administrative konsekvenser

Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet, næringen eller forbrukere. 

Sakkyndige instansers merknader

Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.

Vurdering

Mattilsynet anser rettsakten som EØS relevant og akseptabel.

Andre opplysninger

Nøkkelinformasjon

Institusjon: Kommisjonen
Type rettsakt: Forordning
KOM-nr.:
Rettsaktnr.: 2025/682
Basis rettsaktnr.: 2015/2283
Celexnr.: 32025R0682

EFTA-prosessen

Dato mottatt standardskjema: 11.04.2025
Frist returnering standardskjema: 23.05.2025
Dato returnert standardskjema:
EØS-relevant: Ja
Akseptabelt: Ja
Tekniske tilpasningstekster: Nei
Materielle tilpasningstekster: Nei
Art. 103-forbehold: Nei

Norsk regelverk

Endring av norsk regelverk: Ja
Høringsstart:
Høringsfrist:
Frist for gjennomføring:

Lenker