Ny mat - godkjenning kollagenpeptider fra eggemembran
Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2026/1427 av 2. juli 2026 om tillatelse til å bringe hydrolysat fra egghinne (enzymatisk produsert) i omsetning som et nytt næringsmiddel, og endring av Kommisjonens gjennomføringsforordning (EU) 2017/2470
Commission Implementing Regulation (EU) 2026/1427 of 2 July 2026 authorising the placing on the market of egg membrane hydrolysate (enzymatically produced) as a novel food and amending Implementing Regulation (EU) 2017/2470
EØS-notat | 13.08.2026 | EØS-notatbasen
Sakstrinn
- Faktanotat
- Foreløpig posisjonsnotat
- Posisjonsnotat
- Gjennomføringsnotat
Opprettet 10.07.2026
Spesialutvalg: Matområdet
Dato sist behandlet i spesialutvalg:
Hovedansvarlig(e) departement(er): Helse- og omsorgsdepartementet
Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg II. Tekniske forskrifter, standarder, prøving og sertifisering
Kapittel i EØS-avtalen: XII. Næringsmidler
Status
Rettsakten er vedtatt i EU.
Rettsakten er under vurdering i EØS-/EFTA-statene.
Sammendrag av innhold
Utkastet til forordning godkjenner kollagenpeptider fra eggemembran som ny mat-ingrediens i kosttilskudd for den voksne befolkningen, unntatt for gravide og ammende.
EFSA har i en risikovurdering vedtatt 29. september 2025 konkludert med at ny mat-ingrediensen er helsemessig trygg ved de foreslåtte bruksvilkårene.
EFSA bemerket at allergiske reaksjoner er mulig hos personer som på industriarbeidsplasser blir kontinuerlig eksponert for næringsmiddelenzymet papain, og hos personer som er allergiske for latex eller flere andre planteproteiner. Europakommisjonen vurderer imidlertid at det ikke foreligger tilstrekkelig dokumentasjon for at det vil oppstå allergiske reaksjoner, til å kreve advarselsmerking.
Søkeren har bedt om databeskyttelse og EFSA og Europakommisjonen har vurdert at kriteriene for innvilgning av databeskyttelse foreligger. Dette innebærer at EFSA ikke kan bruke denne dokumentasjonen til å vurdere andre søkere i en periode på fem år fra endringsforordningen trer i kraft, og at godkjenningen er forbeholdt virksomheten som har søkt de første fem årene.
Ved rettsakten føres ny mat-ingrediensen opp i unionslisten over ny mat (forordning (EU) nr. 2017/2470), med angitte bruksvilkår. Lovbestemt betegnelse er ‘hydrolysat av eggemembran’. Det er gitt merkekrav for kosttilskudd, som skal sikre at de ikke brukes av personer under 18 år, gravide og ammende. Spesifikasjonene er angitt i vedlegg 2 til unionslisten.
Merknader
Rettslige konsekvenser
Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift 25. juli 2017 nr. 1215 om ny mat.
Økonomiske og administrative konsekvenser
Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet, næringen eller forbrukere
Sakkyndige instansers merknader
Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.
Vurdering
Mattilsynet anser utkastet til rettsakt som EØS relevant og akseptabelt
Andre opplysninger
Nøkkelinformasjon
| Institusjon: | Kommisjonen |
| Type rettsakt: | Forordning |
| KOM-nr.: | |
| Rettsaktnr.: | (EU) 2026/1427 |
| Basis rettsaktnr.: | 2015/2283 |
| Celexnr.: | 32026R1427 |
EFTA-prosessen
| Dato mottatt standardskjema: | 26.06.2026 |
| Frist returnering standardskjema: | 07.08.2026 |
| Dato returnert standardskjema: | |
| EØS-relevant: | Ja |
| Akseptabelt: | Ja |
| Tekniske tilpasningstekster: | Nei |
| Materielle tilpasningstekster: | Nei |
| Art. 103-forbehold: | Nei |
Norsk regelverk
| Endring av norsk regelverk: | Ja |
| Høringsstart: | |
| Høringsfrist: | |
| Frist for gjennomføring: |