Sakstrinn

  1. Faktanotat
  2. Foreløpig posisjonsnotat
  3. Posisjonsnotat
  4. Gjennomføringsnotat

Opprettet 27.05.2026

Spesialutvalg: Kommunikasjoner

Dato sist behandlet i spesialutvalg:

Hovedansvarlig(e) departement(er): Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet

Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg XI. Elektronisk kommunikasjon, audiovisuelle tjenester og informasjonssamfunnstjenester

Kapittel i EØS-avtalen:

Status

Rettsakten ble vedtatt i EU 26. januar 2026. I henhold til personopplysningsforskriften § 2 gjelder beslutningen fra samme tidspunkt også i Norge. Rettsakten har dermed allerede virkning for Norge. 

Sammendrag av innhold

Rettsakten er en kommisjonsbeslutning etter forordning (EU) 2016/679 (personvernforordningen) artikkel 45(3). Denne artikkelen gir kommisjonen fullmakt til å beslutte at et tredjeland har tilstrekkelig/adekvat beskyttelse av personopplysninger (adekvansbeslutning). For å fastslå at Brasil har et tilfredsstillende beskyttelsesnivå for personopplysninger, er det (jf. fortalepunkt 104) tilstrekkelig å undersøke om de har et beskyttelsesnivå som "i hovedtrekk tilsvarer" beskyttelsesnivået i EU, slik det fremgår av personvernforordningen. Det er dermed ikke et krav til identisk beskyttelse.

Beslutningen gjennomgår regelverk og andre relevante tiltak, herunder tilsyn- og klageordninger, for beskyttelse av personopplysninger i Brasil og fastslår at Brasil har tilstrekkelig beskyttelsesnivå for personopplysninger. Dette innebærer at personopplysninger kan overføres til Brasil uten at det er behov for å gå veien om et av de mer omfattende kravene til overføring i personvernforordningen kapittel V. Rettsakten innebærer dermed en forenkling for både private og offentlige virksomheter. 

Beslutningen forutsetter at beskyttelsen av personopplysninger i Brasil beholdes på samme nivå, og Kommisjonen vil løpende overvåke utviklingen. Beslutningen skal revideres fire år etter ikrafttredelse og deretter minst hvert fjerde år. 

Merknader
Rettslige konsekvenser

Beslutningen krever ingen endringer i norsk regelverk. 

Økonomiske og administrative konsekvenser

Rettsakten legger til rette for enklere overføring av personopplysninger fra Norge til Brasil. Norske selskaper og organisasjoner vil få nytte av beslutningen, på linje med EU-landene, ved at overføring av personopplysninger kan skje uten å gå veien om mer omfattende krav i personvernforordningen kapittel V. Dette vil gi økonomiske og administrative besparelser for både næringslivet og offentlige organer. 

Sakkyndige instansers merknader

Beslutningen følger hurtigprosedyren og har derfor ikke vært behandlet i Spesialutvalget for kommunikasjoner eller vært på høring. 

Vurdering

Kommisjonsbeslutning er EØS-relevant og akseptabel og anbefales innlemmet i EØS-avtalen vedlegg XI.

Andre opplysninger

Nøkkelinformasjon

Institusjon: Kommisjonen
Type rettsakt: Vedtak/beslutning
KOM-nr.:
Rettsaktnr.: (EU) 2026/179
Basis rettsaktnr.:
Celexnr.: 32026D0179

EFTA-prosessen

Dato mottatt standardskjema: 12.02.2026
Frist returnering standardskjema: 10.04.2026
Dato returnert standardskjema:
EØS-relevant: Ja
Akseptabelt: Ja
Tekniske tilpasningstekster: Nei
Materielle tilpasningstekster: Nei
Art. 103-forbehold: Nei

Norsk regelverk

Endring av norsk regelverk: Nei
Høringsstart:
Høringsfrist:
Frist for gjennomføring:

Lenker