Sakstrinn

  1. Faktanotat
  2. Foreløpig posisjonsnotat
  3. Posisjonsnotat
  4. Gjennomføringsnotat

Opprettet 20.05.2026

Spesialutvalg: Matområdet

Dato sist behandlet i spesialutvalg:

Hovedansvarlig(e) departement(er): Helse- og omsorgsdepartementet

Vedlegg/protokoll i EØS-avtalen: Vedlegg II. Tekniske forskrifter, standarder, prøving og sertifisering

Kapittel i EØS-avtalen: XII. Næringsmidler

Status

Rettsakten er vedtatt i EU.

Rettsakten er under vurdering i EØS-/EFTA-statene.

Sammendrag av innhold

Forordningen godkjenner en endring av bruksvilkår og spesifikasjoner for kjerner fra Jatropha curcas L. (spiselig variant). Ny mat-ingrediensen er tidligere godkjent ny mat med databeskyttelse.

Ved endringen godkjennes to nye former av kjernene fra Jatropha curcas L. (spiselig variant): Mel og paste/masse, begge bestående av 100% kjerner. Maksimumsgrensen for hvor stor andel av kjerner fra Jatropha curcas L. som kan inngå i de godkjente næringsmiddelkategoriene kornstenger, frokostkorn og tørkede frukter, økes fra 5 g/100 g til 30 g/100 g. Spesifikasjonene for innholdet av fett i tabell 2 i unionslisten, endres fra 54%–61% til 54%–64%.

EFSA har i en risikovurdering vedtatt 29. september 2025 konkludert med at utvidelsen av bruksvilkårene og endringene i spesifikasjonen er helsemessig trygg.

Søkeren har bedt om databeskyttelse og EFSA og Europakommisjonen har vurdert at kriteriene for innvilgning av databeskyttelse for foreligger. Dette innebærer at EFSA ikke kan bruke denne dokumentasjonen for å vurdere andre søkere i en periode på fem år fra endringsforordningen trer i kraft, og at godkjenningen bare gjelder for søkeren i den aktuelle perioden. Dette gjelder bare endringene. Databeskyttelsen for den opprinnelige godkjenningen utgår i juli 2027, og etter dette kan alle bruke ny mat-ingrediensen i henhold til de bruksvilkårene som ble godkjent opprinnelig.

Den opprinnelig godkjente matvarekategorien «Kjerner som sådan, kandiserte eller konserverte med sukker og som foredlede nøtter» er endret for å klargjøre hvilke næringsmidler som inngår i kategorien. Den er endret til «Kjerner som sådan, eller prosesserte hele kjerner som skal spises som snacks (f.eks. stekt, kandisert, saltet eller lignende), inkludert blandinger med andre nøtter, frø og/eller tørket frukt».

Ved rettsakten vil bruksvilkårene og spesifikasjonene for kjerner fra Jatropha curcas L. (spiselig variant) i unionslisten over ny mat (forordning (EU) nr. 2017/2470), endres som angitt over.

Merknader
Rettslige konsekvenser

Når rettsakten er tatt inn i EØS-avtalen, vil den gjennomføres i norsk rett ved inkorporasjon i forskrift 25. juli 2017 nr. 1215 om ny mat. 

Økonomiske og administrative konsekvenser

Rettsakten forventes ikke å få vesentlige økonomiske eller administrative konsekvenser for Mattilsynet, næringen eller forbrukere. 

Sakkyndige instansers merknader

Rettsakten har vært vurdert av Mattilsynet og ansvarlig(e) departement(er). Siden rettsakten følger EFTAs hurtigprosedyre har den ikke vært behandlet i Spesialutvalget for matområdet. Rettsakten vurderes som EØS-relevant og akseptabel.

Vurdering

Mattilsynet anser rettsakten som EØS relevant og akseptabel.

Andre opplysninger

Nøkkelinformasjon

Institusjon: Kommisjonen
Type rettsakt: Forordning
KOM-nr.:
Rettsaktnr.: 2026/1378
Basis rettsaktnr.: 2015/2283
Celexnr.: 32026R1378

EFTA-prosessen

Dato mottatt standardskjema: 08.05.2026
Frist returnering standardskjema: 19.06.2026
Dato returnert standardskjema:
EØS-relevant: Ja
Akseptabelt: Ja
Tekniske tilpasningstekster: Nei
Materielle tilpasningstekster: Nei
Art. 103-forbehold: Nei

Norsk regelverk

Endring av norsk regelverk: Ja
Høringsstart:
Høringsfrist:
Frist for gjennomføring:

Lenker