Første møte i partnerskapet for eldrekraften:
– Eldre skal ha mulighet til å bidra mer
Nyhet | Dato: 26.06.2026 | Helse- og omsorgsdepartementet
Sammen med frivilligheten og KS vil regjeringen mobilisere flere eldre til å delta i viktige samfunnsoppgaver. Denne uken hadde partnerskapet for eldrekraften sitt første møte.
– Eldre sitter med kunnskap og livserfaring samfunnet trenger mer av. Altfor ofte snakker vi om en aldrende befolkning som et problem, men eldre både kan og vil selv bidra mer gjennom frivilligheten til å løse oppgaver for fellesskapet. Dette partnerskapet vil sikre flere den muligheten, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
Partnerskapet for eldrekraften er en del av regjeringens Eldreløftet. Hensikten er å systematisere og forsterke samarbeidet med frivilligheten, og finne gode løsninger på hvordan eldre kan bidra til å løse viktige oppgaver og samfunnsfloker.
– Eldre kan ha tid til å hjelpe med leksene. De kan hjelpe flere ut i arbeid fordi språket kommer på plass på språkkafeen. Eldrekraften handler om å se eldre som bidragsytere, ikke bare mottakere av tjenester. Vi kommer til å være avhengig av eldres innsats i årene framover, sier Vestre.
Med deltakelse i partnerskapet forplikter partene seg til å identifisere utfordringer som kan løses med eldrekraften, øke rekrutteringen til frivilligheten og sikre kontinuitet og inkludering. Partnerskapet deler et mål om at alle eldre skal ha mulighet til å delta i meningsfylt aktivitet.
Partnerskapet består av:
- Helse- og omsorgsdepartementet
- KS
- Frivillighet Norge
- Norske frivilligsentraler
- Den norske turistforening (DNT)
- Norges Røde Kors
- Norges idrettsforbund
- Pensjonistforbundet
- Nettverk for eldre og frivillighet ved Sanitetskvinnene
- Nasjonalforeningen for folkehelsen
- Kulturalliansen
Partnerskapet kommer i tillegg til regjeringens nye tilskuddsordning rettet mot aktivitetstilbud for og av eldre. Tilskuddsordningen, som er på 70 millioner kroner, skal bidra til å motvirke ensomhet, legge til rette for flere aldersvennlige møteplasser og til at flere eldre kan delta og bidra.