Avtalene om utlevering og gjensidig hjelp i straffesaker mellom Norge og De forente arabiske emirater trådte i kraft 1. juli 2026
Pressemelding | Dato: 07.07.2026 | Justis- og beredskapsdepartementet
Regjeringen er opptatt av at alle i Norge skal være trygge. For å oppnå dette er det viktig å styrke og effektivisere det internasjonale samarbeidet om bekjempelse av alvorlig og organisert kriminalitet. Slike avtaler, som nå har trådt i kraft, er viktige for at vi skal kunne følge med i bekjempelsen av den stadige utviklingen i grensekryssende kriminalitet.
– Jeg er svært fornøyd med at Norge og De forente arabiske emirater nå har fått effektive hjelpemidler for et enda tettere samarbeid i kampen mot alvorlig grensekryssende kriminalitet, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen.
Også før ikrafttredelsen av avtalene har Norge samarbeidet svært godt med relevante myndigheter i De forente arabiske emirater om å strafforfølge alvorlig, grensekryssende kriminalitet. Når avtalene om utlevering og gjensidig hjelp i straffesaker nå har trådt i kraft forventes dette å styrke og forenkle det eksisterende samarbeidet ytterligere.
Personer som forsøker å unndra seg strafforfølgning eller soning av dom i De forente arabiske emirater vil fremover risikere raskere pågripelse og utlevering til Norge. Samtidig vil avtalen om gjensidig hjelp bidra til raskere å fremskaffe viktige bevis i norske straffesaker.
– Regjeringen arbeider aktivt med å styrke samarbeidet med andre sentrale land, for å motvirke at det oppstår frihavner for organiserte kriminelle. Vi vurderer fortløpende behovet for bilaterale avtaler, dersom det er nødvendig for et tettere og mer effektivt samarbeid, sier Aas-Hansen.