Senteret ble åpnet under en internasjonal konferanse om anti-dronetiltak som politiet arrangerte sammen med Avinor og INTERPOL. Statssekretær Cecilie Knibe Kroglund fra Samferdselsdepartementet deltok også på åpningen.

– Vi står i den mest alvorlige sikkerhetspolitiske situasjonen på flere tiår. Trusselbildet blir stadig mer komplekst som følge av rask teknologisk utvikling og økte geopolitiske spenninger. Russlands angrepskrig mot Ukraina viser at fred og sikkerhet ikke kan tas for gitt, sier statssekretær Joakim Øren.

– Ny teknologi og utvikling har gjort droner til et nyttig verktøy for politiet, men de kan også benyttes av andre aktører som ønsker å gjøre stor skade. Derfor må vi utvikle teknologi, ferdigheter og kapasitet som gjør oss i stand til å møte utfordringene på en effektiv måte. Da er samarbeid avgjørende, og når vi deler kunnskap og bygger kompetanse sammen, styrker vi samfunnets motstandskraft, sier Øren.

Det nye nasjonale kompetansesenteret bygger på eksisterende kapasiteter og kompetanse ved politiets nasjonale beredskapsressurser. Politiet vil invitere relevante virksomheter og organisasjoner til å bidra med kompetanse og erfaring.

Statssekretærer åpnet det nye nasjonale dronesenteret.
Statssekretærer åpnet det nye nasjonale dronesenteret.

En del av regjeringens satsning på trygg og samfunnsnyttig dronebruk

Regjeringens mål er å legge til rette for en bærekraftig og samfunnsnyttig utvikling av dronebruk, innenfor rammer som ivaretar nasjonal sikkerhet. I stortingsmeldingen om droner og ny luftmobilitet som regjeringen la frem våren 2025, ble det lagt frem en rekke tiltak for å tilrettelegge for samfunnsnyttig dronebruk og forebygge ulovlig bruk. Opprettelsen av kompetansesenteret følger opp dette arbeidet.

– Politiet har høy kompetanse, operative kapasiteter og lange tradisjoner for samarbeid og kunnskapsdeling. Derfor er etaten godt rustet til å lede kompetansesenteret. Arbeidet vil bidra til at Norge står enda bedre rustet til å møte utfordringene som følger av den raske teknologiutviklingen, sier Øren.

Foreslår 5,7 milliarder til digitalisering av politiet

I statsbudsjettet for 2027 har regjeringen foreslått å investere 5,7 milliarder kroner over fem år. Målet er å gjennomføre fase 1 av en helhetlig digitalisering av politiet.

- Digitalisering gir mer politikraft. Det hjelper oss å bruke ressursene bedre, styrke sikkerheten og møte nye former for kriminalitet på en effektiv måte. Satsingen vil også understøtte politiets arbeid med droner, sier Øren.

Statssekretær åpner dronesenter
Statssekretær Joakim Øren holdt tale under åpningen av det nasjonale dronesenteret.