En gruppe barnehagebarn deltar ved snorklipping for en veiåpning, sammen med en gruppe voksne personer.
Barn fra Boganes barnehage hjalp til da samferdselsminister Jon-Ivar Nygård klippet snoren. Han fikk også god hjelp av fylkesordfører i Rogaland Ole Ueland (t.v.) og ordfører i Stavanger Tormod W. Losnedal (t.h.). Foto: TLM/SD

Sjekkes mot fremføringen

Kjære alle sammen! Tusen takk for at jeg får være med her i dag – og gratulerer med dagen! Å få bli med på åpninger av prosjekter som gjør reisehverdagen bedre og grønnere, er alltid en glede.

I dag markerer vi at en ny delstrekning av Bussveien er klar for bruk. Med denne delen av Bussveien, strekningen Stasjonsveien–Gauselvågen, er det nå bygget ferdig sammenhengende bussvei fra Hillevåg i nord til Gausel stasjon i sør.

Prosjektet åpner ett år før tiden, og innenfor den økonomiske rammen. Bedre kan det ikke bli! I forrige uke åpnet Bussvei Jernbaneveien–Olav V’s plass–Elvegata. Senere i år skal etter planen strekningen Nådlandsbråtet–Hans og Grete-stien åpnes. Til neste år er det ventet at også Forussletta–Stavangerveien og veien fra Elvegata til Havnegata åpner.

Det er ikke første gang jeg kommer hit for å befare prosjekter og for å feire sammen med dere. I januar var jeg med på åpningen av kollektivtraseen Jåttå-Ullandhaug. I fjor vår feiret vi sammen da sykkelstamveien fra Oalsgate til Sandnes grense ble ferdig. Og senere på året besøkte jeg strekningen her mellom Stasjonsveien–Gauselvågen.

Det er Rogaland fylkeskommune som har invitert til denne og de andre åpningene – og tusen takk for det. Jeg er her fordi prosjektet er en del av Bymiljøpakken, som er byvekstavtalen på Nord-Jæren.

Bymiljøpakken er et samarbeid om transportløsninger og arealbruk mellom staten, Rogaland fylkeskommune og Stavanger, Sandnes, Sola og Randaberg.

Senere i år, i november, står vi foran en annen milepæl. Ikke åpningen av en ny vei, men åpningen av det nye universitetssykehuset på Ullandhaug. Det nye sykehuset har utløst behovet for god kollektivtransport og gode forhold for sykling fram til sykehuset, og i Bymiljøpakken finner vi noen av løsningene.

Bussveien er bra for busser, og busser er bra for passasjerene – og for miljø og klima.

Men Bussveien har også fine løsninger for de som sykler. Det passer bra, i det som er kåret til Norges beste sykkelby!

Bussveien mellom Sandnes og Stavanger og Sykkelstamveien, er viktige for å nå nullvekstmålet. Nullvekstmålet handler om klima, men også om bedre fremkommelighet og bymiljø.

Sentralt i satsingene her på Nord-Jæren, er de gode koblingene for kollektivreisende og syklister mellom Jærbanen, Bussveien i Jåttåvågen og det nye sykehuset og universitetet på Ullandhaug.

Her er byvekstavtalen avgjørende for å se prosjekter, arealbruk og andre virkemidler i sammenheng. Regjeringen prioriterer byvekstavtalene høyt. I Nasjonal transportplan har vi satt av 88 milliarder kroner til byområdene over de neste 12 årene. Og nå jeg først er innom penger: Vi har økt det statlige bidraget til Bussveien til 70 prosent.

På strekningen vi åpner i dag har entreprenørene Contur og Risa jobbet sammen, gjennom Arbeidsfellesskapet KSR. Jeg gratulerer byggherre og byggere med dagen.

Men først og fremst gratulerer jeg de yngste trafikantene. Barn og unge fortjener å vokse opp i en mest mulig grønn by!

Tusen takk for meg!