Endringer blant de politiske rådgiverne

Statsministerens kontor har ansatt regionrådgiver Daniel Sørdahl, Tromsø, som politisk rådgiver i Utenriksdepartementet (EØS- og EU-saker), og politisk rådgiver Christian E. Haugen, Bergen, som politisk rådgiver i Olje- og energidepartementet.

Sørdahl overtar 26. juni etter Ragnhild Berg Nilsen, som har fått avskjed fra 1. juli. Haugen overtar etter Elnar Remi Holmen, som i dag er utnevnt til statssekretær i Olje- og energidepartementet. 

Regjeringen er utgått fra Høyre (H) og Fremskrittspartiet (FrP). De politiske rådgiverne er:

For statsminister Erna Solberg (H)
Odd Hoen-Sevje (H)

For finansminister Siv Jensen (FrP)
Julia Sanna Maria Brännström Nordtug (FrP)

For kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H)
Rikke Høistad Sjøberg (H)

For samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (FrP)
Rikard Knutsen (FrP)

For utenriksminister Børge Brende (H)
Bård Ludvig Thorheim (H)

For næringsminister Monica Mæland (H)
Camilla Strandskog (H)

For klima- og miljøminister Vidar Helgesen (H)
Jens Frølich Holte (H) – konstituert statssekretær 28.04.2017-23.07.2017
Thor Arne Englund (H) – vikar 28.04.2017-23.07.2017

For barne- og likestillingsminister Solveig Horne (FrP)
Atle Simonsen (FrP)

For helse- og omsorgsminister Bent Høie (H)
Mathilde Tybring-Gjedde (H)

For forsvarsminister Ine Eriksen Søreide (H)
Audun Halvorsen (H)

For innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (FrP)
Espen Teigen (Frp)

For kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen (H)
Hannah Sumeja Atic (H)

For fiskeriminister Per Sandberg (FrP)
Veronica Åsheim Pedersen (FrP)

For arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie (H)
Julie Midtgarden Remen (H)

For kulturminister Linda Hofstad Helleland (H)
Maria Kristine Göthner (H)

For landbruks- og matminister Jon Georg Dale (FrP)
Margrete Dysjaland (FrP)

For EØS- og EU-ministerFrank Bakke-Jensen (H)
Ragnhild Berg Nilsen (H) – til 01.07.2017
Daniel Sørdahl (H) – fra 26.06.2017

For olje- og energiminister Terje Søviknes (FrP)
Christian E. Haugen (FrP)

For justis- og beredskapsminister Per-Willy Trudvang Amundsen (FrP)
Arne-Petter Lorentzen (FrP)