Legger frem lovforslag om garanterte pensjonsprodukter
Nyhet | Dato: 12.12.2025 | Finansdepartementet
Regjeringen har i dag lagt frem en proposisjon med forslag til endringer i forsikringsvirksomhetslovens og foretakspensjonslovens regler for garanterte pensjonsprodukter.
Forslaget er ment å legge til rette for effektiv forvaltning av pensjonskapital med mulighet for noe høyere forventet avkastning. Videre gjøres det enklere å tilby fripoliser med investeringsvalg, der kundene selv kan tilpasse forvaltningen av pensjonsmidlene. Til sist skal lovforslaget bidra til en rimelig fordeling av overskuddet på forvaltningen.
Lovforslaget bygger på en arbeidsgrupperapport som har vært på høring. Arbeidsgruppen ble satt ned som følge av et anmodningsvedtak fra Stortinget om å «nedsette et hurtigarbeidende utvalg med representasjon fra berørte parter, med mandat til å se på mulige regelendringer for ytterligere å sikre verdiene i og reguleringene av fripoliser».