Lyser ut tilskudd mot overbehandling
Nyhet | Dato: 09.04.2026 | Helse- og omsorgsdepartementet
Nye diagnostiske muligheter, økte forventninger og større tilgang på helsetjenester kan føre til undersøkelser og behandlinger som ikke alltid gir helsegevinst for pasienten. Derfor har regjeringen opprettet en ny tilskuddsordning på tre millioner kroner for arbeid mot overbehandling.
Tilskuddsordningen skal bidra til en koordinert innsats på tvers av profesjoner og fagmiljøer, og støtte tiltak for at helsepersonell og pasienter sammen kan gjøre valg som bidrar til å redusere unødvendige undersøkelser og behandlinger eller er til ulempe for, herunder Kloke valg-kampanjen (helsedirektoratet.no).
– Overdiagnostikk og overbehandling kan innebære at pasienter utsettes for unødvendige undersøkelser, behandlinger eller oppfølging som i verste fall kan føre til unødvendig belastning, bivirkninger og bekymring, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
Studier gjort internasjonalt på andre lands helsetjenester tyder på at en betydelig andel av helsetjenestens innsats ikke er i tråd med kunnskapsbasert praksis, og at noe aktivitet har begrenset eller ingen helsegevinst, og i enkelte tilfeller kan være skadelig.
Å redusere unødvendig diagnostikk og behandling er viktig både for pasientsikkerhet, kvalitet i tjenestene og bærekraftig bruk av helsepersonell og ressurser. Samtidig binder unødvendig diagnostikk og behandling opp personell, tid og ressurser i helsetjenesten. I en situasjon hvor helsepersonell er en knapp ressurs, er det avgjørende at innsatsen rettes mot tiltak som gir reell helsegevinst for pasientene.
– Dette handler ikke om å gjøre mindre for pasientene, men om å gjøre det som gir størst nytte, til rett tid og på riktig nivå i tjenesten, sier Vestre.
Tilskuddsordningen for å redusere overdiagnostikk og overbehandling er etablert for å stimulere til en koordinert innsats på tvers av profesjoner og fagmiljøer.