Næringsminister Cecilie Myrseth under omvisning på Hydros fabrikk Azuqueca de Henares.
Næringsminister Cecilie Myrseth under omvisning på Hydros fabrikk Azuqueca de Henares. Foto: NFD

Spania er blant Europas raskest voksende økonomier og et viktig marked for norsk næringsliv. Med over 48 millioner innbyggere representerer Spania betydelige muligheter for norske bedrifter.

– Spania er en viktig europeisk partner, og jeg er her for å knytte kontakter, styrke samarbeidet og skape flere muligheter for norske bedrifter. I en mer urolig verden trenger vi tettere samarbeid med våre europeiske partnere, ikke flere handelshindre, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Over 70 prosent av norsk vareeksport går til EU, og Norge er tett integrert i europeiske verdikjeder gjennom leveranser av sjømat, energi, råvarer, kritiske mineraler, teknologi og industriprodukter.

Samlet norsk næringsliv i Madrid

På reisen fikk næringsministeren følge av en bred delegasjon i regi av Innovasjon Norge, med norske aktører innen blant annet romvirksomhet, forsvar og teknologi.

Den norske næringslivsdelegasjonen utenfor SatCen.
Den norske næringslivsdelegasjonen utenfor SatCen. Foto: NFD

Delegasjonen møtte spanske myndigheter, investorer og næringslivsaktører for å utforske nye samarbeidsmuligheter og styrke norske bedrifters posisjon i det europeiske markedet.

– Norske bedrifter har teknologi, kompetanse og løsninger som er etterspurt i Europa. Målet med besøket er å bidra til økt eksport, flere investeringer og sterkere partnerskap mellom norske og europeiske virksomheter, sier Myrseth.

Næringsministeren møtte også norske bedrifter som allerede er etablert i Spania, og besøkte Hydros anlegg for resirkulering av aluminium i Azuqueca de Henares utenfor Madrid.

– Norske selskaper er fullt integrert i Europas verdikjeder. Hydro er en viktig leverandør, investor og arbeidsgiver for spansk industri. I en urolig verden er det viktig for europeisk konkurranseevne at norske virksomheter har forutsigbar markedsadgang til EU og at det ikke etableres nye hindringer i det indre marked, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Romvirksomhet som strategisk satsing for Europa

Norge har de siste årene befestet sin rolle som en viktig romnasjon i Europa. Oppskytingen av ISAR Aerospace-raketten Spectrum fra Andøya Spaceport i september markerte en historisk milepæl for Norge, Tyskland og Europa, og bidro til å styrke Europas selvstendige tilgang til verdensrommet.

Regjeringens ønske om et tettere europeisk samarbeid om romvirksomhet for å styrke sikkerhet, beredskap og konkurransekraft, ble et sentralt tema under besøket. Sammen med selskapene, besøkte næringsministerens EUs satellittdataanalysebyrå SatCen og deltok i et møte mellom norske og spanske romvirksomhetsbedrifter, i regi av den norske ambassaden.

I forbindelse med besøket inngikk KSAT og det spanske selskapet Xoople en avtale som vil styrke Europas evne til å omsette satellittdata til operativ innsikt for sikkerhet, beredskap, klimaovervåking og samfunnsutvikling. Xoople vil benytte en betydelig del av KSATs globale antennenettverk for å sikre hyppig nedlasting og rask distribusjon av store mengder jordobservasjonsdata.

– Det er viktig at vi får til enda tettere samarbeid om romvirksomhet med resten av Europa. Det å få på plass avtaler som denne er kjempeviktig for utviklingen av vår egen romsektor i Norge. Romvirksomhet er ikke bare viktig for teknologiutvikling og næringsvekst. Det handler også om Europas evne til å ivareta sikkerhet, beredskap og strategisk autonomi. Norge ønsker å være en aktiv partner i utviklingen av framtidens europeiske romkapasiteter, sier Cecilie Myrseth.

T.v. Arild José Jensen, kommersiell direktør KSAT, næringsminister Cecilie Myrseth (i bakgrunnen) og Fabrizio Pirondini, daglig leder og med-grunnlegger av Xoople.
Arild José Jensen, kommersiell direktør KSAT, næringsminister Cecilie Myrseth og Fabrizio Pirondini, daglig leder og med-grunnlegger av Xoople.

Besøket skulle også inkludere møter med Spanias økonomiminister og visestatsminister Carlos Cuerpo og industri- og turismeminister Jordi Hereu Bordi. Spania utlyste imidlertid nyvalg mandag 5. oktober og innstiller dermed alle politiske møter frem til valget 29. november.