Norge øker støtten til FNs livreddende innsats i glemte kriser
Pressemelding | Dato: 02.12.2025 | Utenriksdepartementet
FNs nødhjelpsfond CERF er en av de viktigste mekanismene vi har for å gi rask livreddende bistand og beskyttelse til dem med størst behov, uavhengig av hvor de befinner seg. Derfor øker vi Norges støtte til fondet, sier utviklingsminister Åsmund Aukrust.
Norge har besluttet å gi 450 millioner kroner til fondet i 2026, og øker også årets støtte med 20 millioner til totalt 470 millioner kroner.De humanitære behovene i verden fortsetter å øke samtidig som den globale finansieringen går ned. Vedvarende krig og konflikt og klimarelaterte katastrofer er hovedårsakene til det voksende antallet mennesker i nød. Forutsigbar og fleksibel finansiering, som kjernestøtte til CERF, setter humanitære aktører i stand til å levere raskt og effektivt når kriser oppstår eller forverres. CERF er i tillegg en av de viktigste mekanismene for tidlig innsats i forkant av en krise for å minimere konsekvensene av f.eks. naturkatastrofer.
–Neste uke vil FN med partnere lansere sin globale humanitære plan for 2026. Selv om Norge opprettholder vår humanitære innsats, må vi regne med at den totale finansieringen fortsetter å gå ned. Gjennom nødhjelpsfondet bidrar Norge til at det er de med størst behov som prioriteres i arbeidet, både i de store krisene som får mye oppmerksomhet, men også i andre land som ikke når opp til overskriftene, sier utviklingsminister Aukrust.
De fem største mottagerlandene så langt i 2025 har vært Sudan, Afghanistan, Den demokratiske republikken Kongo, Palestina og Tsjad. CERF er en fleksibel mekanisme som blant annet ble utløst raskt for å støtte 60-dagers planen for humanitær oppskalering da våpenhvilen i Gaza trådte i kraft.
–Det største hinderet for at FN og det humanitære systemet kan levere livreddende innsats i dag er ikke finansieringen, men den politiske krisen vi står i. Krig og konflikt legger begrensninger på FNs evne til å operere. Krigførende parter bryter de humanitære prinsippene, begår overgrep mot sivile og bruker tilgang til humanitær bistand som våpen. Dette kan ikke løses med penger. Vi må stå opp for folkeretten og beskytte de internasjonale normene vi er enige om, og jobbe enda bedre sammen, sier utviklingsminister Aukrust.
Støtte gjennom CERF er en del av Norges humanitære strategi for å bidra til koordinert og effektiv innsats på landnivå. Norge har støttet fondet siden opprettelsen for 20 år siden, og har totalt bidratt med over 10 pst. av fondets midler. I løpet av disse to tiårene har CERF tildelt nærmere 10 milliarder USD til livreddende innsats i mer enn 100 land. Midlene gis via FN-organisasjoner og som yter humanitær innsats i de aktuelle landene.
Norges humanitære strategi har et særlig fokus på beskyttelse av sivile, inkludert beskyttelse av barn, av utdanning, beskyttelse mot seksuell og kjønnsbasert vold og mot konsekvensene av landminer og andre eksplosiver. I mange av dagens konflikter begås det systematisk overgrep mot sivile og parter til konflikt bryter sine folkerettslige forpliktelser uten å holdes ansvarlig.