Regjeringa vil forskriftsfeste spelemidlar til kultur
Nyheit | Dato: 19.09.2025 | Kultur- og likestillingsdepartementet
Regjeringa vil at spelemidlane til kultur skal fordelast etter eiga forskrift, slik som for idrett og humanitære føremål. No sender Kultur- og likestillingsdepartementet eit forslag til forskrift på høyring.
– Vi vil tydeleggjere prioriteringa av spelemidlar til kulturføremål. Det handlar om å bygge opp om kulturfrivilligheita og sikre aktivitet i heile landet. Dette er eit viktig prosjekt for regjeringa. Og så veit vi at ei forskrift er noko organisasjonane har ønskt seg lenge, seier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.
Den nye forskrifta skal tydeleggjere at spelemidlar til kulturføremål i hovudsak skal gå til:
- kulturfrivilligheit
- kulturtiltak for barn og unge
- kulturarenaer og utstyr
- andre kulturføremål som i hovudsak er retta mot barn og unge
Forskrifta er ei oppfølging av Rom for deltakelse – regjeringens kulturfrivillighetsstrategi (2023 – 2025).
Høyringsfristen er 19. desember 2025. Departementet vil gå gjennom svara og fastsette endeleg forskrift så snart som mogleg etter fristen.